Altcoin piyasasında Aptos’un etkileyici performasının arkasında ne var?

Investing.com – Geçtiğimiz yıl Ekim ayında piyasanın karışıklık içinde olduğu periyotta hayata geçirilen Aptos, yılın son çeyreğinde sessiz kalsada yıla süratli bir başlangıç yaparak piyasa ortalamasının çok üzerinde bir performansla devam ediyor.

Aptos, tesirli bir biçimde piyasaya sürüldükten sonra yılın son çeyreğinde düşüş yüklü bir grafik çizse de yeni yılla birlikte %500’e varan önemli bir kazanım elde etti.

Binance araştırma grubu ise odak noktası haline gelen Aptos’un yükseliş trendini ele alarak bu talep artışını destekleyen gelişmeleri ele aldı.

Binance, Aptos yükselişini ele aldı

Binance Research Twitter hesabında paylaşılan gönderilerde Aptos’un 9 Ocak’ta Twitter Spaces üzerinden “AptosMoveMonday” aktifliğini gerçekleştirdiğine dikkat çekerek bu aktiflikte kurucu ortaklar Mo Shaikh ve Avery Ching’in akıllardaki soruları yanıtladığı ve yakın vakitte gerçekleşmesi planlanan birçok gelişme hakkında bilgi verdiğine değindi.

Kurucular, oturumda “AptosWorldTour” ile birlikte çeşitli konferansların düzenleneceği bilgisini verirken bu açıklamaların akabinde Aptos, 9 Ocak’ta yükseliş ivmesini artırmaya başladı.

Bunun yanında Binance Research grubu, Aptos Ağının NFT pazarındaki aktifliğini artırmasına da dikkat çekti ve NFT yatırımcılarının ağdaki fırsatları değerlendirirken taban fiyatları ve süreç hacimlerini arttığı üzerinde durdu. Bununla birlikte Binance, artan Aptos talebini kıymetlendirmek maksadıyla APT’nin BTC ve USDT çiftleri için likidite havuzu açtığı 20 Ocak’ta kripto varlık, günlük 2. en büyük sıçramasını gerçekleştirerek %40’a yakın kıymet artışı gördü.

Aptos ile ilgili başka olumlu gelişmeler ortasında platformun isimlendirme ve kimlik projesi olan Aptos Names’in gördüğü ilgiydi. Bu projeyle akıllı kontrat kodları açık kaynak haline getirilebiliyor ve kullanıcılar, bu sayede kontratlarını özelleştirerek çok daha inançlı hale getirebiliyor.

İşlem hacimlerini artıran öbür bir gelişme ise PancakeSwap‘ın platformunda dört APT çiftiyle 14’ten fazla getiri çiftliği oluşturması oldu.

Aptos piyasa sürüldüğünde birçok meseleyle baş etmek zorunda kaldı

Eski Meta çalışanları tarafından geliştirilen Aptos, Ethereum’un dal önderi olduğu katman-1 Blockchain ağı olarak faaliyetlerine başladı. Ağın tanıtımında tıpkı bölümdeki öbür projeler üzere uzun vadede Ethereum’un en büyük rakibi olacak biçiminde lanse edildi. Blockchain datalarına nazaran aktivite bazında Ethereum’dan çok daha az aktifliğe sahip olmasına karşın APT’nin yükselişi, grubun sıkı çalışmalarının meyvesi olarak görülüyor.

Diğer yandan Aptos’un Solana’nın yerine geçebileceği istikametinde yorumlarda son vakitlerde tartı kazandı. Geçen yıl birçok sorunun ortasında piyasa çıkan Aptos’un en büyük yatırımlarılar ortasında Coinbase ve Binance üzere büyük borsalarının yanında FTX de vardı. Bu yüzden FTX’in Kasım ayında iflası, Aptos’un da bu olumsuz olaydan en çok etkilenen kripto varlıklar ortasında olmasını sağladı.

Ayrıca proje, çıkış evresinde birtakım piyasa yorumcuları tarafından risk sermayesi şirketleri tarafından desteklendiği ve tokenomik yapısının belgisiz olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Aptos fiyatında son durum

Son bir aylık görünüme nazaran Aptos, tüm bu sıkıntıların üstesinden geldiği gösteren kıymetli bir yükseliş kaydetti. Lakin bu yükselişin sürdürülebilir olup olmadığı konusunda belirsizlik devam ediyor. Buna nazaran piyasada kâr realizasyonunun başlayabileceğine dair görüşler sunulurken başka yandan piyasada mümkün bir genel düşüşte dik ivmeli yükselişin düzeltmeye girebileceği konusunda ikazlar da bulunuyor.

Tüm yorumlara karşın Aptos, dün son 1 aylık fiyat hareketinde 3. büyük sıçramasını da gerçekleştirdi ve günlük %50’ye yakın yükselişle 18 dolar bandına yükseldi.

Yazar: Günay Caymaz

Başa dön tuşu