Bitcoin Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda BTC Satın Alma Rehberi

Bu rehberde birinci ve en büyük kripto para ünitesi Bitcoin nasıl satın alınır, nereden alınır üzere sorulara yanıt vereceğiz. Artık gelin 4 adımda Türk Lirası ile Bitcoin yahut BTC nasıl alınır sorusunun yanıtını verelim.

Bitcoin Nedir? Bitcoin şimdiye kadar yaratılmış birinci kripto para ünitesi. Dolandırıcılığa karşı epeyce dirençli ve merkeziyetsiz bir finansal sistem içinde kullanılan dijital bir para halidir. Bitcoin’e para olarak bakıldığında, dağıtılmış (eşler arası) bir ekonomik sistemde çalışan dijital bir para ünitesi olarak tanımlanabilir. Bitcoin’in ünitesi BTC’dir.

“Bitcoin Nedir” başlıklı rehberimizden Bitcoin hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır? 1 Bitcoin (BTC) Kaç TL? Öncelikle yatırım yahut trade emelli satın almak istediğiniz Bitcoin’in (BTC) fiyatına bir bakalım. Şu an itibariyle (Fiyat dataları anlık olarak güncellenmektedir. Borsalara nazaran farklılık gösterebilir) 1 Bitcoin (BTC) ₺ 61.087,81 TL’ye ve $ 10.679,00 dolara karşılık gelmektedir.

Türk Lirası ile Bitcoin Nasıl Alınır? Türk Lirası ile Bitcoin satın alabileceğiniz birçok platform, kripto para borsası bulunmaktadır. Bu borsalar ortasından öne çıkan ise Paribu’dur.

Bu rehberde anlatımımızı hacim bakımından Türkiye’nin en büyük kripto para borsası olan Paribu üzerinden yapacağız. Paribu, kurulduğu günden bu yana kullanıcılarına en inançlı bir halde alım-satım imkanı sunan bir platform olması bakımından rakiplerinden bir adım öndedir.

Borsaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1 Borsaya Kayıt Olma Borsadan Bitcoin satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun anasayfasındaki kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

2 Kimlik Doğrulama Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken birinci şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar üzereyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı süreç güvenliği ve banka süreçlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz şahsî bilgileriniz şifrelenmiş olarak koruma edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında diğer hiçbir maksat için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki temas seçeneklerinden “Hesap Ayarları” seçeneğine tıklamalısınız. Kimlik onaylama sürecini daha evvel yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Ardından “Kimlik Onayı” sekmesine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve yanlışsız bir halde girmelisiniz.

Kimlik onayını almanız için bir süre beklemeniz gerekecek. Genelde bu süreç 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3 Borsa Hesabına Türk Lirası Yatırma Kimlik onayının akabinde artık Bitcoin satın alma basamağına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme sürecini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale-EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece isminize açılmış kişisel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir şahsa ilişkin hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz ölçü denetimlerin akabinde sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
 • Banka süreçleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız kıymetlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler süreç fiyatı düşülerek iade edilir.
 • Hesabınıza tanımlanan sabit yatırım kodunuz ile gerçekleştirdiğiniz tüm transferleriniz otomatik olarak Paribu bakiyenize yansıtılır. Ayrıyeten bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece isminize kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma süreci gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım süreci yapılamaz.
 • Yatırdığınız fiyatın %1’i (KDV dahil), Papara kurulu olarak hesabınızdan tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma süreçlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın “Yatırma İşlemleri” menüsüne gitmelisiniz.

4 Bitcoin Satın Alma Üstteki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık Bitcoin satın alım sürecine başlayabiliriz. Bitcoin satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 • Market
 • Kolay Alış
 • Market Üzerinden Bitcoin Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Market üzerinden Bitcoin alırken ünite fiyatı siz belirlersiniz. Bu ünite fiyatı belirlerken yeni Bitcoin fiyatını dikkate almalısınız.
  • Birim fiyatınız yeni Bitcoin fiyatına ne kadar yakın olursa alım süreciniz o kadar süratli gerçekleşir.
  • Birim fiyatın çok altında bir alım buyruğu girerseniz alım süreci için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
  • Birim fiyatın çok üstünde bir alım buyruğu girerseniz alım anında gerçekleşir, fakat bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

  Kolay Alış Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Kolay Alış süreci markette yer alan buyruklar kullanılarak yapılır.
  • Almak istediğiniz Bitcoin ölçüsüne bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
  • Kolay alış üzerinden yapılan alımlar anlık olarak gerçekleşir.

  Haber İçeriği: Bitcoin Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda BTC Satın Alma Rehberi

  Başa dön tuşu