Bitcoin’deki yükseliş bir boğa tuzağı mı?

Investing.com – Bitcoin Cumartesi günü ruhsal açıdan değerli 23.000 dolar hududunu aşmayı başardı. Fakat kripto topluluğu içerisinde beşerler, bunun yeni bir rallinin umut edilen başlangıcı mı, yoksa sadece bir boğa tuzağı mı olduğundan emin değil.

BitMex’in kurucu ortağı Arthur Hayes, Fed‘in para siyaseti dönüşünü başlatmaması halinde 2023’ün Bitcoin için düzgün bir yıl olmayacağı konusunda daha evvelden ikazda bulunmuştu.

Il Capo of Crypto isimli Twitter hesabında, üst taraflı harekete rastgele bir gerçek talebin eşlik etmediğine dikkat çekildi. Hatta bunun bir manipülasyon olduğu ve şimdiye kadarki en büyük boğa tuzağı olduğundan bahsediliyor.

Ancak topluluğun daha optimist düşünen kısmı, taban düzeyden %50 üzerindeki üst istikametli bir hareketin boğa tuzağı olamayacağını, tersine bunun gerçek bir taban oluşumu olduğunu savunuyor.

Tamamen teknik bir bakış açısıyla, her iki argümanın da geçerli nedenleri var, lakin BTC’nin kesin olarak nasıl ilerleyeceğine temel faktörler karar verecek. Fed’in yanı sıra, dünyanın en büyük kripto paralarını yeni taban düzeylere gönderebilecek öteki bir risk faktörü daha var.

Geçtiğimiz hafta Digital Currency Group (DCG) iştiraki Genesis, 11. Kısım iflas muhafazası için müracaatta bulundu. DCG, Grayscale Bitcoin Trust üzere öbür birçok kripto şirketinin de sahibi ve FTX karmaşasının akabinde Genesis’e 1,2 milyar dolarlık bir senet vermişti.

DCG’nin kurumsal ağının FTX’e benzeri bir formda çökmesi halinde, varlıklarının tasfiyesi piyasa üzerinde değerli bir tesire sahip olacaktır. Bu türlü bir durumda, Rudy Fares’in yazdığı üzere, BTC’nin “10.000 dolara düşmesi çok kolay olacaktır.”

Bitcoin teknik fiyat seviyeleri

Bitcoin şu anda BTC/USD fiyatıyla 22.711 dolardan %0,81’lik bir kayıp kaydederken, haftalık yarar %7,44 düzeyinde.

Cumartesi günü, çok alım şartlarıyla birlikte 23.304 dolarda yeni bir tepe oluştu. 23.000 doların çabucak altında yararlar konsolide ediliyor.

Destek, 22.000 dolardaki ruhsal düzeyde ve akabinde 21.665 dolardaki %23,6 Fibo düzeyinde. Bu iki takviyenin günlük kapanış bazında kırılması halinde kripto para ünitesi 15-19 Ocak tarihleri ortasındaki aralığa girecektir. Akabinde, %38,2 Fibo düzeyi olan 20.651 dolar dayanak sağlayacaktır.

Haber: Marco Oehrl

Başa dön tuşu