BONO&FX-Dolar/TL 5.70’li düzeylerde seyrini sürdürüyor, piyasalar ABD’den gelecek açıklamaları izliyor

İSTANBUL, 16 Temmuz (Reuters) – ABD'nin muhtemel yaptırımlarını tetikleyecek bir risk ögesi olarak görülen S-400 teslimatının başlamasıyla Cuma günü TL varlıklarda sert satış baskısı görülmesi akabinde dolar/TL yeni haftaya 5.70 düzeyinin üzerinde başlarken, piyasalar ABD tarafından gelecek açıklamaları izliyor.

Cuma günü 5.7780 düzeyine kadar yükselen dolar/TL TRYTOM=D3 Türkiye piyasalarının kapalı olduğu dün 5.70-5.73 bandında hareket ettikten sonra bu sabah saat 0914'te 5.7105/5.7145 düzeyinde bulunuyor. Birebir saatte sepet bazında TL 6.0700/6.0751, euro/TL se 6.4347/6.4378 düzeyinde.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı ve NATO'nun savunma sistemiyle uyumlu olmadığı ve F-35'in güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle ABD'nin karşı çıktığı S-400 füze sistemine ilişkin kesimler Cuma günü prestijiyle Türkiye'ye gelmeye başladı. sonunda basın kesimi temsilcileri ile bir ortaya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “CAATSA'nın kapsamı içinde Türkiye yok, bu türlü bir şey kelam konusu değil. Münasebetiyle daha da ileri gidecek olursak, bunun içinde F35 ile ilgili de rastgele bir şey kelam konusu değil” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Washington Post gazetesinde yayınlanan söyleşisinde “Kanunlar yaptırım gerektiriyor ve bu kanunlara uyacağımıza inanıyorum. Lider Trump da bu kanunlara uyacak” dedi. Yatırım'ın notunda Fitch'in not indiriminin zati yatırım yapılabilir düzeyin altında olunması nedeniyle piyasalar üzerinde fazla bir tesirinin olmasının beklenmediği, bu hafta muhtemel yaptırımlar konusunda ABD'den gelecek açıklamaların izleneceği belirtildi.

TCMB Lideri Murat Uysal'ın temkinli duruşun devam edeceğini lakin bu sıkılığın makul ölçüde bir gerçek faizle sürdürüleceğini bildirmesinin akabinde 25 Temmuz'daki PPK toplantısına yönelik faiz indirimi beklentilerine çok netlik kazandırmadığı belirtilen notta, “Faiz indiriminin şiddetine yönelik belirsizlik toplantı tarihi yaklaştıkça döviz kurları üzerinde daha baskın

olabilir” denildi.

Uysal, finansal istikrara katkı sağlamak gayesiyle mecburî karşılıklar başta olmak üzere tasarruflarında bulunan araçları faal bir halde kullanacaklarını söylerken; mevcut gelişmelerin para siyasetinde hareket için bir hareket alanı oluştuğuna işaret ettiğini belirtti. anketine nazaran Çetinkaya'nın vazifeden alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Uysal'ın getirilmesinin akabinde bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB'den indirim beklentisi lider değişimi öncesine nazaran 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi. algısı ve belirsizliğin kurda yine 5.75 düzeyini ve üzerinin test edilmesine neden olabileceği, bu düzeyin üzerine yerleşmesi halinde ise kurun 5.88 düzeylerine yükselebileceği belirtilen İntegral'in haftalık değerlendirmesinde, TCMB'ye yönelik faiz indirme beklentileri ve mevcut gündem kurda oynaklığın yüksek olmasına neden olabileceği belirtildi. Buna nazaran borsada ise S-400 meçhullüğü devam ettiği sürece üst yansıların güçlü ve kalıcı olmasının beklenmemesi gerektiği söz edildi.

Fitch, TCMB Lideri Murat Çetinkaya'nın misyondan alınmasının, yetkililerin daima trendin altında devam eden büyüme devri ve enflasyondaki düşüşle ilgili toleranslarına yönelik kuşkuların artmasına yol açtığını belirterek Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürdü, görünümü negatifte tuttu. akabinde gözlerin çevrildiği S&P ise ABD yaptırımlarının bilhassa Türkiye'nin bankacılık dalını maksat alması halinde ülkenin kredi notunun düşürülebileceğini belirtti.

Başlıca üç kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P, Moody's ve Fitch, Türkiye'yi yatırım yapılabilir düzeyin altında derecelendiriyor. yandan AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının iştirakiyle Brüksel'de gerçekleştirilen Dış İlgiler Kurulu Toplantısı kapsamında sonuç bildirgesi yayınlandı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarına ait faaliyetlerinin yasa dışı olduğu savunulan bildirgede, AB'nin bu duruma yönelik çeşitli kararlar aldığı belirtildi.

Bildirgede, AB'nin Türkiye'ye sağladığı iştirak öncesi fonlarda 2020 için kesinti yapılmasına, Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesine karar verildiği kaydedildi. yüksek dolarizasyon, TCMB'nin para siyasetine ait belirsizlikler, S-400'ler nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulama ihtimali ve Türkiye'nin Kıbrıs'ın kuzeydoğusunda yeni bir petrol ve doğalgaz sondaj faaliyeti yürütmeye başlamasıyla Doğu Akdeniz'de güç kaynaklı artmaya başlayan tansiyonun TL için ana risk ögeleri olduğunu söylüyorlar.

Tahvil piyasasında ise evvelki haftayı %18.98 düzeyinden kapatan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta %18.92, valörde son süreçte %18.97 düzeyindeydi.

Önceki haftayı %16.21 düzeyinden kapayan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta %17.22, valörde son süreçte %17.06 düzeyindeydi.

Başa dön tuşu