BONO&FX-TCMB liderinin misyondan alınmasının akabinde dolar/TL sert yükseldi, TL’deki kayıp %2.6 civarında

İSTANBUL, 8 Temmuz (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hafta sonunda Merkez Bankası (TCMB) Lideri Murat Çetinkaya'yı misyondan almasının akabinde bağımsızlık tasalarının artmasıyla Asya seansında sert yükselen dolar/TL bu sabah itibariyle bir ölçü geri çekilse de TL dolar karşısında %2.6 civarında kıymet kaybı ile hareket ediyor.

Ekonomistler ve bankacılar Uysal'ın Para siyaseti Kurulu'ndaki (PPK) para siyasetinde gevşeme yanlısı üyelerden biri olduğunu belirterek, Erdoğan'ın düşük faiz konusundaki görüşlerine Çetinkaya'dan daha yakın olduğunu belirttiler. hafta optimist bir seyir ve kıymet yararı gözlenen TL, TCMB'nin bağımsızlığı ve öngörülerin üzerinde faiz indirimi yapılabileceğine yönelik telaşların baskısı altında. Sıkı para siyasetinin devam edeceği algısının oluşması ve S-400 iyimserliğinin devam etmesi halinde kurda tekrar geri çekilme gözlenebilir.

Cuma günü 5.6345 düzeyinden kapanan dolar/TL dün 5.8245'e kadar yükseldikten sonra bu sabah saat 09013'te 5.7700/5.7750 düzeyinde. Birebir saatte sepet bazında TL 6.1224/6.1279, euro/TL ise 6.4570/6.4820 düzeyinde.

Çetinkaya haftasonunda Cumhurbaşkanlığı kararı ile dört yıllık vazife mühleti dolmadan vazifesinden alındı. Yerine Haziran 2016'dan bu yana TCMB lider yardımcısı olan Murat Uysal atandı. yer alan habere nazaran hafta Erdoğan sonunda milletvekilleri yaptığı bir toplantıda Çetinkaya'ya tekraren faizi indirmesi gerektiğini söylediklerini lakin kendisinin gereğini yapmadığını tabir etti.

Işık Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, TCMB'nin bağımsızlığına ait tasaların kurda yükselişe neden olduğunu söyleyerek, “25 Temmuz'daki PPK toplantısını 100 baz puan faiz indirimi ile nötr bir formda atlatmayı beklerken, Erdoğan’ın son açıklamalarının akabinde piyasada biraz daha sert faiz indirimi olabileceği beklentisi hakim olmaya başladı. Şu an bakıldığında dış piyasalar daha fazla indirim olabileceği beklentisini fiyatlıyor. Bunu da kurun Cuma günkü kapanışın hala çok üzerinde olmasından alıyoruz. Öbür taraftan bu hafta S-400’lerin teslim edilmesi bekleniyor. TCMB beklentisinin yanı sıra bir de ABD’den yaptırım gündeme gelirse dolar/TL 6 düzeyi ve üzerine hareket edebilir” dedi.

Uysal’dan durumu yatıştıracak açıklama gelmesi ve sıkı para siyasetinin devam edebileceği sinyallerinin görülmesi, S-400 konusunda da yaptırım gelmeyeceği beklentilerinin devam etmesi halinde kurun tekrar 5.60 düzeylerine çekilebileceğini belirten Kavak, “Ancak bu türlü bir hareket şu an için sürpriz görünüyor, geçen haftaki iyimserliğe rağmen TL bu hafta negatif tarafta” dedi.

G20 sonrası ABD ile alakaların düzeleceği beklentisiyle TL'de gözlenen bedel yararı ve global faizlerdeki düşüş eğiliminin yanı sıra yıllık enflasyonda gözlenen sert gerilemeye paralel TCMB'nin bu ay itibariyle faiz indirimlerine başlayacağı varsayım ediliyor.

Ekonomistler enflasyondaki düşüşün baz tesiri kaynaklı olması nedeniyle %24 düzeyindeki faizlerde yüksek indirimi mümkün görmüyordu fakat Uysal'ın faiz indirimi konusunda “agresif” olabileceği belirtiliyor.

Yapılan atama piyasada TCMB'nin bağımsızlığına yönelik kaygıları de artırdı. Enflasyondaki düşüşe karşın Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulama mümkünlüğü, Erdoğan'ın lideri misyondan alması kaynaklı yatırımcı kaygıları ile birleştiğinde TL'de tekrar bir satış baskısına neden olarak faiz indirimlerini zorlaştırabilir.

HAZİNE İHALELERİ

Hazine Temmuz ayı borçlanma programı çerçevesinde ikisi bugün üçü yarın olmak üzere bu hafta beş ihale gerçekleştirecek.

Hazine bugün 16 Eylül 2020 itfalı 14 ay vadeli kuponsuz tahvili birinci sefer, 5 Haziran 2024 itfalı beş yıllık TÜFE'ye endeksli tahvili yine ihraç edecek.

Hazine Temmuz'da toplam 21.5 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 14.5 milyar TL'si piyasadan toplam 19.5 milyar TL'lik iç borçlanma programlıyor.

Tahvil piyasasında iki yıllık gösterge tahvilin bileşik Cuma günü son süreçte %18.98 düzeyindeydi. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama %16.08, valörde son süreçte %16.21 düzeyindeydi.

Başa dön tuşu