Cardano Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda ADA Satın Alma Rehberi

Bu rehberde en büyük 12. altcoin (alternatif kripto para birimi) olan Cardano nasıl satın alınır, nereden alınır üzere sorulara yanıt vereceğiz. Artık gelin 4 adımda Türk Lirası ile Cardano yahut ADA nasıl alınır sorusunun karşılığını verelim.

Cardano Nedir? Cardano’nun protokolü iki katmandan oluşmaktadır: ödeme ve denetim katmanı. Ödeme katmanında hesaplarla alakalı bilgiler bulunurken denetim katmanında kimlik, uyumluluk ve kara listeye alma işlevi ile alakalı bilgiler işlenmektedir.

“Cardano Nedir” başlıklı rehberimizden Cardano hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cardano Nasıl Alınır? 1 Cardano (ADA) Kaç TL? Öncelikle yatırım yahut trade maksatlı satın almak istediğiniz Cardano’nın (ADA) fiyatına bir bakalım. Şu an itibariyle (Fiyat dataları anlık olarak güncellenmektedir. Borsalara nazaran farklılık gösterebilir) 1 Cardano (ADA) ₺ 0,348073 TL’ye ve $ 0,060853 dolara karşılık gelmektedir.

Türk Lirası ile Cardano Nasıl Alınır? Türk Lirası ile Cardano satın alabileceğiniz birçok platform, kripto para borsası bulunmaktadır. Bu borsalar ortasından öne çıkan ise Paribu’dur.

Bu rehberde anlatımımızı hacim bakımından Türkiye’nin en büyük kripto para borsası olan Paribu üzerinden yapacağız. Paribu, kurulduğu günden bu yana kullanıcılarına en inançlı bir formda alım-satım imkanı sunan bir platform olması bakımından rakiplerinden bir adım öndedir.

Borsaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1 Borsaya Kayıt Olma Borsadan Cardano satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun anasayfasındaki kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

2 Kimlik Doğrulama Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken birinci şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar üzereyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı süreç güvenliği ve banka süreçlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz şahsî bilgileriniz şifrelenmiş olarak koruma edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında öteki hiçbir hedef için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki ilişki seçeneklerinden “Hesap Ayarları” seçeneğine tıklamalısınız. Kimlik onaylama sürecini daha evvel yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Ardından “Kimlik Onayı” sekmesine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve yanlışsız bir formda girmelisiniz.

Kimlik onayını almanız için bir süre beklemeniz gerekecek. Genelde bu süreç 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3 Borsa Hesabına Türk Lirası Yatırma Kimlik onayının akabinde artık Cardano satın alma basamağına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme sürecini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale-EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece isminize açılmış ferdi, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir şahsa ilişkin hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz ölçü denetimlerin akabinde sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
 • Banka süreçleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız değerlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler süreç fiyatı düşülerek iade edilir.
 • Hesabınıza tanımlanan sabit yatırım kodunuz ile gerçekleştirdiğiniz tüm transferleriniz otomatik olarak Paribu bakiyenize yansıtılır. Ayrıyeten bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece isminize kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma süreci gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım süreci yapılamaz.
 • Yatırdığınız fiyatın %1’i (KDV dahil), Papara komitesi olarak hesabınızdan tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma süreçlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın “Yatırma İşlemleri” menüsüne gitmelisiniz.

4 Cardano Satın Alma Üstteki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık Cardano satın alım sürecine başlayabiliriz. Cardano satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 • Market
 • Kolay Alış
 • Market Üzerinden Cardano Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Market üzerinden Cardano alırken ünite fiyatı siz belirlersiniz. Bu ünite fiyatı belirlerken yeni Cardano fiyatını dikkate almalısınız.
  • Birim fiyatınız şimdiki Cardano fiyatına ne kadar yakın olursa alım süreciniz o kadar süratli gerçekleşir.
  • Birim fiyatın çok altında bir alım buyruğu girerseniz alım süreci için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
  • Birim fiyatın çok üstünde bir alım buyruğu girerseniz alım anında gerçekleşir, lakin bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

  Kolay Alış Üzerinden Cardano Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Kolay Alış süreci markette yer alan buyruklar kullanılarak yapılır.
  • Almak istediğiniz Cardano ölçüsüne bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
  • Kolay alış üzerinden yapılan alımlar anlık olarak gerçekleşir.

  Haber İçeriği: Cardano Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda ADA Satın Alma Rehberi

  Başa dön tuşu