Dev kripto para şirketi DCG, küçülmeye mi gidecek?

Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert, hissedarlara yolladığı bir mektupta likidite problemine dikkat çekti. Mektupta dev kripto para şirketinin, yatırımcılar için temettü dağıtmama kararı aldığı görüldü.

Barry Silbert tarafından 17 Ocak günü DCG hissedarlarına dikkat çeken bir mektup yazıldığı ortaya çıktı. Silbert, “mevcut piyasa ortamının bir şartı olarak işletme masraflarını azaltacaklarını” tabir etti. Uzun müddet sessiz kalan DCG CEO’su, kripto para şirketinin likiditesinin korunmasına öncelik vereceklerine işaret etti. Silbert’ın mektubunda “bilanço güçlendirmeye odaklanılacağı” yer aldı.

200’ün üzerinde kripto para projesinde yatırımcı olan Digital Currency, son vakitlerde mali tablosu ile gündemde. Direkt DCG sorgulanmasa da çatısı altında yer alan Gemini borsası ve Genesis, soru işaretleri oluşturuyor. Ayrıyeten DCG tarafından şimdi Genesis mali tablosunu düzeltecek bir fon sunulmaması da dikkatleri çekiyor.

Bu noktada Barry Silbert’ın mektubuyla, DCG’ye yönelik soru işaretleri bir sefer daha artabilir. Çünkü DCG, temettü dağıtımını durdurma kararı aldı. Silbert tarafından hissedarlara yazılan mektupta, net bir müddet verilmeden bir sonraki duyuruya kadar ödeme yapılmayacağına işaret edildi:

Dev Kripto Para Şirketi Küçülmeye Gidecek mi?

Kripto para odaklı kredi sağlayıcısı Genesis, Kasım ayından bu yana yaşadığı meseleler ile gündemin birinci sırasında yer aldı. Kredi hizmeti sunan şirket, FTX çöküşünün akabinde müşterilerin para çekimlerini ve yeni kredi süreçlerini durdurdu. Üstelik bu süreçte Gemini borsasının Earn programına ilişkin 900 milyon dolarlık ödünç varlık da Genesis tarafından geri ödenmedi.

Bu noktada Gemini borsasının, müşteri varlıklarını müsaadesiz olarak Genesis’e aktarması gündem oldu. Artık ise yaklaşık iki ay boyunca iade edilemeyen 900 milyon dolarlık varlık ve alacaklılara 3 milyar dolardan fazla borcun ödenmemesi nedeniyle Genesis’in iflas etmeye yakın olduğu konuşuluyor.

Kripto kredi kuruluşu, bu ay çalışanlarının %30’unu işten çıkardı. Böylelikle Genesis, 6 ay içerisinde ikinci kez işten çıkarma bildirimi yaptı. Artık sermayesini korumak isteyen DCG’nin, emsal bir atak ile küçülmeye gidip gitmeyeceği tartışılıyor.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

Başa dön tuşu