TCMB’nin 1 aya kadar vadeli swap işlemleri Mayıs’ta $14.9 milyara; resmi rezerv varlıkları $95.6 milyara yükseldi

İSTANBUL, 28 Haziran (Reuters) – Resmi rezerv varlıkları Mayıs'ta bir evvelki aya nazaran yüzde 3.1 artarak 95.6 milyar dolar olurken, TCMB'nin 1 aya kadar vadeli swap süreçleri Mayıs'ta 14.9 milyar dolara yükseldi.

Böylece swap süreçlerinin TCMB'nin 95.6 milyar dolarlık rezerv varlıklarına katkısı Nisan'daki 14.9 milyar dolardan Mayıs'ta 19.4 milyar dolara yükselmiş oldu.

Ocak'ta 1 aya kadar vadedeki yükümlülükler 30 milyon dolar, Şubat'ta 150 milyon dolar, Mart'ta 9.6 milyar dolar, Nisan'da 11.9 milyar dolar düzeyindeydi.

TCMB'nin döviz rezervinin kısa vadeli borçlanma yahut swap kullanımında olağandışı bir artışla yükseldiğine yönelik tenkitler son devirde artmış ve TCMB'nin rezervlerine yönelik gelişmelerin piyasada yakından izleniyor olması nedeniyle, TL üzerinde baskı yaratan ana ögelerden biri haline gelmişti.

TCMB'nin bugün yayınladığı memleketler arası rezervler ve döviz likiditesi raporuna nazaran TCMB'nin yurtiçi ve yurtdışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev süreçlerinden kaynaklanan net yükümlülükler Mayıs'ta 19.4 milyar dolar olurken, bu fiyatın 14.9 milyar doları bir ay, 1.56 milyar doları 2-3 ay, 3 milyar doları ise 4 ay-1 yıl vadeli oldu.

TCMB datalarına nazaran Mayıs'ta döviz varlıkları bir evvelki aya nazaran %4 artarak 73.6 milyar dolar olarak kaydedilirken, altın cinsinden rezerv varlıkları bir evvelki aya nazaran değişmeyerek 20.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

TCMB döviz varlıklarının yaklaşık 27 milyar dolarlık kısmını menkul değerlerde, 46.7 milyar dolarlık kısmını ise nakit ve mevduatlarda tutuyor.

Vadesine 1 yıl yahut daha az kalmış merkezi idare ve Merkez Bankası'nın evvelden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul değerler ve mevduat süreçlerinden doğan yükümlülükler) bir evvelki aya nazaran net bazda %40.2 artarak 15.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

TCMB bilgilerine nazaran bu fiyatın 10.4 milyar doları anapara, 4.7 milyar doları faizlerden oluştu.

TCMB açıklamasında kurala bağlı döviz çıkışlarının, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile öbür yükümlülüklerden (Bankacılık bölümünün döviz ve altın cinsinden mecburî karşılıkları ve akreditifler) oluştuğu, kelam konusu yükümlülüklerin bir evvelki aya nazaran %12.8 artarak 35.2 milyar dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

Öte yandan bankaların Merkez Bankası'nda tuttuğu yabancı para ve altın cinsinden mecburî karşılıkları Nisan itibariyle 33.4 milyar dolar, mecburî karşılık kapsamında tuttukları standart altın ölçüsü ise 8.1 milyar dolar oldu.

Söz konusu memleketler arası rezervler ve döviz likiditesi tablosuna ait bilgiler, Merkez Bankası ve Hazine dataları kullanılarak hazırlanıyor.

Başa dön tuşu