ABD Kongresi İran’ın Kripto Para Madencilik Faaliyetlerini Engellemeye Çalışıyor

İran Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Saeed Zarandi, ABD Kongresi’nin İran’ın kripto para ve Bitcoin (BTC) madenciliğine erişimini durdurmak için çalıştığını argüman etti.

Zarandi’ye nazaran ABD Kongresi, kripto paraları yaptırımları ve kara para aklamayı ortadan kaldırmak için bir araç olarak görüyor ve bu nedenle İran’ın mevzuatına muhalif hareket ederek erişiminin önüne geçmek istiyor.

Kripto paraların İran’da gri alanda kaldığını belirten Zarandi, İran Bankanlıkları’nın kripto paralar konusunu ve İran’daki kullanımlarını netleştirmek için İran Merkez Bankası’yla birlikte çalıştıklarını söyledi.

2018’in Aralık ayında, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi İran’ın kripto paralar dahil olmak üzere yasadışı finansmanını hedefleyen yaptırımları kabul etti.

İran Merkez Bankası, Ocak ayının sonunda Tahran’da düzenlenen konferansla ulusal kripto para projesi PayMon’u ayrıntılarıyla birlikte duyurmuştu. İran’ın kripto para projesi her ne kadar Venezuela’nın ulusal kripto parası Petro’ya teorik olarak emsal olsa da, bu yeni para ünitesi, ödeme, büyük çekiş gücü elde etmiş üzere görünmüyor.

Ocak ayının sonunda, İran Merkez Bankası Tahran’da düzenlenen bir konferansta ulusal kripto para ünitesi için planlarını açıkladı. PayMon, Venezuella’nın Petro’suna teorik olarak hayli emsal bir yapıda ve bedeli altına dayalı.

Haber İçeriği: ABD Kongresi İran’ın Kripto Para Madencilik Faaliyetlerini Engellemeye Çalışıyor

Başa dön tuşu