ABD Senatosu’ndaki Libra Görüşmeleri Sona Erdi!

ABD Senatosu, 16 Temmuz ve 17 Temmuz’da olmak üzere iki farklı oturumda Facebook’un kripto parası Libra’sını görüşmek, korkuların giderilmesi için bir ortaya geldi. Dün yapılan son konuşmalarla Libra görüşmeleri sona erdi.

Libra’nın eş yaratıcısı ve cüzdan uygulaması Calibra’nın başındaki isim David Marcus, birinci oturumda olduğu üzere ikinci oturumda da senatodan gelen soruları yanıtladı. Marcus, bir soru üzerine Libra’nın gölge banka olarak faaliyet göstermeyeceği beyanında bulundu.

Marcus, daha evvelki konuşmasında Calibra platformunu açıkça ödeme hizmetleri veren bir firma olarak tanımlamıştı. Bu açıdan Calibra’nın tıpkı Venmo ve PayPal üzere faaliyet göstereceğini belirtmişti.

Marcus’a nazaran Calibra platformu müşteri bilgilerini Libra Vakfı ve Facebook (NASDAQ:FB) ile paylaşmayacak. Müşteri saklılığı ve KYC bilgileri en üst seviyede korunacak. Marcus’un telaffuzlarına nazaran Libra ne bir tahvil olacak ne de bir ETF (borsa yatırım fonu). Ona nazaran Libra bir varlık sınıfı içinde en fazla emtia olarak sınıflandırılabilecek.

ABD Kongresi temsilcilerinden Ed Perlmutter, kendisinin inovasyonları ve teknolojinin gelişimini desteklediğini beyan etti, lakin Libra’nın pozisyonlandırılması gereken yer konusunda belirsizlik olduğunu tabir etti. Perlmutter, “Facebook’un yeni cini şişeden çıktıktan sonra ne olacak belirli değil. Bir banka üzere davranmak istiyorsunuz, banka üzere de değilsiniz. İnsanların size güvenip Libra satın almasını istiyorsunuz lakin büsbütün düzenlenmemiş bir piyasanın içinde hareket etmek istiyorsunuz. Beşerler mali olarak ziyan görebilir. Bunu engellememiz kural.” değerlendirmesinde bulundu.

Marcus bu söyleme karşılık birinci oturuma emsal bir savunma yaptı ve Libra’nın volatiliteli olmadığını, prestiji paralardan oluşan bir sepetin baz kıymetine sahip olacağını belirtti. Ayrıyeten piyasaya sürülecek her bir Calibra’nın “Libra Hazinesi” olarak tanımlanan fonda karşılığı olacağının altını çizerek, karşılıksız Libra basımının kelam konusu olamayacağını söyledi.

İlk oturumda Libra’ya dönük sert tenkitler gelmişti. Komitenin kıdemli isimlerinden Demokrat Senatör Sherrod Brown, “Facebook ard arda gelen skandallarla, bize sağlam olmadığını göstermiş oldu. Bu durumda onlara insanların banka hesapları üzerinde deney yapma bahtını sunmamız için delirmiş olmamız gerekiyor” yorumunda bulunmuştu.

Dikkat çeken bir diğer tenkit de Cumhuriyetçi Senatör Martha McSally’den geldi. McSally, Marcus’a hitaben, “Size güvenmiyorum. Kurumunuzu temizleyeceğiniz yerde yeni bir iş modeli ortaya atıyorsunuz” demişti.

Haber İçeriği: ABD Senatosu’ndaki Libra Görüşmeleri Sona Erdi!

Başa dön tuşu