Bakan IŞIKHAN: Memurların Maaşı Yaklaşık Yüzde 50 Artacak!

Merkez Bankası’ndan Yılın Son Faiz Kararı Bugün Belli Olacak!

Merkez Bankası’ndan Yılın Son Faiz Kararı Bugün Belli Olacak!

Asgari ücret başta olmak üzere emekli maaşlarına yapılacak zam ve memur maaşları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan memur maaş zammı ile ilgili oran tahmininde bulundu.

BAKAN SORULARA YANIT VERDİ

Memurların ve memur emeklilerinin aylıkları hakkında yöneltilen sorulara yanıt veren Işıkhan, “Kamu görevlileri hakem kurulu kararı uyarınca memurlar için 2024 yılı için yüzde 15 artı yüzde 10, 2025 yılı için yüzde 6 artı yüzde 5 maaş artışı yapılması ve enflasyon farkı verilmesi kararlaştırılmıştır. Son 5 aylık Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 33,66 olarak gerçekleşmiştir. Enflasyon farkı ile birlikte 2024 Ocak ayında memur maaşlarının yüzde 50 civarında artacağı tahmin edilmektedir. 2002 yılında 392 olan en düşük memur maaşı 2023 yılında 22 bin liraya çıkarılarak nominal olarak 56 kat, reel olarak da yüzde 266 oranında artış sağlanmıştır” değerlendirmesini yaptı.

Çalışan emeklilere yönelik verilecek 5 bin liralık ikramiyeye yönelik çalışmaların tamamlandığını söyleyen Işıkhan, “Çalışan emeklilerimize 5 bin lira verilmesine ilişkin kanun teklifi Meclis’te kabul edilip Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ödemeleri iki gün içinde yapacak şekilde çalışmalarımızı tamamladık. Yeni yılda emekli aylıklarının iyileştirilmesi yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi

Başa dön tuşu