Bitcoin’de yükseliş devam edecek mi? Blockchain göstergeleri ne durumda?

Investing.com – Kripto para piyasaları 2023 yılına olumlu görünümde başladı. Bu ay Bitcoin, tekrar talep görerek Kasım ayından bu yana birinci defa 21.000 dolara ulaştı. 

Bu hafta yükseliş ivmesinde bir ölçü yavaşlama görülürken piyasanın birtakım olumsuz haberleri negatif fiyatlamasıyla Bitcoin’in 20.000 dolar bandına geri döndüğünü gördük. Fakat en büyük kripto paranın 20.000 dolarlık fiyat düzeyinde kararlı duruşu, trendin devam etmesi için son derece değerli olarak yorumlanıyor. 

Blockchain bilgi platformu CryptoQuant, yayımladığı birtakım datalarla Bitcoin’de trendin devam edebileceğine dair birtakım sinyallere dikkat çekti. CryptoQuant datalarına nazaran Bitcoin, boğa hareketinin birinci basamağında olabilir. 

Bitcoin yükseliş trendine işaret eden göstergeler

CryptoQuant tarafından hesaplanan göstergelerden birincisi yatırımcıların spot süreçlerden türev süreçlerine gerçek kayması. Yükseliş algısının arttığı devirlerde yatırımcıların daha fazla kâr elde etmek için kaldıraçlı süreçleri kullanmayı tercih etmesi bir yükseliş beklentisi olarak yorumlanıyor. 

Üzerinde durulan ikinci gösterge ise Bitcoin’in spot fiyatının bedelinin altında mı yoksa üstünde mi hareket ettiğini ölçen MVRV oranı. MVRV, Bitcoin’in piyasa kıymetinin gerçek piyasa kıymetine oranlanmasıyla bulunur. MVRV pahası, şu an 1,07 düzeyinde bulunuyor ve yükseliş ivmesini işaret eden bir yıllık ortalamaya yakın hareket ediyor. 

Son yükseliş trendini destekleyen başka bir gösterge ise Bitcoin sahiplerinin ortalama kâr marjını gösteren net gerçekleşmemiş kâr/zarar oranı. Bu gösterge bir yıllık ortalamaya ulaşmak üzere.

CryptoQuant göstergeleri ortasındaki Puell Multiple ölçümü de Bitcoin’in üst taraflı trendi için kimi sinyaller veriyor. Puell Multiple, kripto para ünitesinin dolar cinsinden günlük ihracının bir yıllık hareketli ortalamaya bölünmesiyle elde ediliyor. Kripto paranın çok pahalı mi yoksa bedelinin altında mı olduğunu ölçmeye yarayan bu gösterge birebir vakitte madencilik kârlılığı olarak da biliniliyor.

Son duruma nazaran gösterge bedeli, yıllık ortalamanın üzerinde ve olumlu bölgede yer alarak yükseliş eğilimini destekliyor. Öbür bir ayrıntı ise göstergenin en son Kasım 2020 devrinde bu bölgede yer alması. 

Son olarak CryptoQuant’ın 4 değerli göstergesini birleştirerek hazırladığı kâr/zarar endeksi (PnL),  Bitcoin’in boğa döneminin birinci etaplarına yaklaştığını işaret ediyor. Bitcoin PnL endeksi, şu an yıllık ortalamasına yaklaşmış durumda. Analistler mümkün bir geçiş durumunda Bitcoin’de paha artışının tetiklenebileceğini düşünüyor. 

Diğer yandan tüm bu göstergeler, Bitcoin’in müspet bölgeye geçme basamağında olduğunu gösterse de kripto paralarda havanın süratle değiştiği gerçeğine dayanarak mevcut bölgelerde bir dirençle müsabaka mümkünlüğünü da göz gerisi etmemek gerekiyor.

Yazar: Günay Caymaz

Başa dön tuşu