BONO&FX-Risklere rağmen piyasada iyimserliğin sürmesiyle dolar/TL 5.70’in altına geriledi

İSTANBUL, 17 Temmuz (Reuters) – Yurtiçinde son günlerdeki olumsuz haber akışı ve devam eden risklere karşın optimist bir havanın gözlendiği piyasada dolar/TL bugün 5.70 düzeyinin altına gerilerken, piyasada gelecek haftaki PPK toplantısına odaklı seyir sürüyor.

Yabancı yatırımcıların artık fazla süreç yapmaması ve son periyotta ağır alım yapan yerli ferdî yatırımcının dolar talebinin azalmasının, TCMB'nin faiz indirim ölçüsüne yönelik belirsizlik nedeniyle Fed'den faiz indirim beklentisinin global risk iştahını desteklediği bir ortamda olumsuz haber akışına karşın kurda fiyatlamaların hudutlu kalmasına neden olduğu belirtiliyor.

S-400 teslimatının başlamasıyla Cuma günü 5.7780 düzeyine kadar yükselen dolar/TL TRYTOM=D3 , hafta sonunda TCMB Lideri Murat Uysal'ın açıklamaları ve Fitch'in not indirimine karşın dün 5.70-5.7250 bandında hareket ettikten sonra 5.7130 düzeyinden kapandı. Bu sabah saat 0912 itibariyle 5.7050/5.7100 düzeyinde olan dolar/TL 5.6795'e kadar geriledikten sonra saat 1606'da 5.6935/5.6950 düzeyinde bulunuyor.

Bu sabah 6.0503/6.0560 düzeyinde olan sepet bazında TL birebir saatte 6.0385/6.0404, bu sabah 6.3958/6.3988 düzeyinde olan euro/TL ise 6.3831/6.3861 düzeyinde.

“Piyasa açıkçası F35 verilip verilmemesi konusuna şu an çok değer vermiyor” diyen bir bankacı, “Zaten hali hazırda S-400 konusu ile ilgili risk primi kurda fiyatlanmış durumda. Trump'ın dünkü açıklamaları da daha fazla olumsuzluk içermiyor” dedi.

Aynı bankacı, “TCMB liderinin misyondan alınmasını piyasa atlatmış durumda, beklentilerin çok üzerinde bir faiz indirimi gelmeyebilir fikri de oluşmaya başladı. Örneğin Morgan Stanley (NYSE:MS) 250 baz puanlık indirim beklentisini açıkladı. Bütün bu gelişmelerle kurda bir ölçü gevşeme görüyoruz” dedi.

Fed'in Temmuz'da ve yılın kalanında faiz indirimi yapacağı beklentisi gelişmekte olan piyasalara olumlu yansırken, iç riskler nedeniyle misal para ünitelerinin gerisinde kalan TL'nin bu açığı kapamaya çalıştığı belirtiliyor.

Öte yandan piyasada Trump'ın yaptırımlara muafiyet uygulama yetkisini kullanacağı, pazarlığın devam edeceği ve yaptırımların 2020'ye kadar ötelenebileceği algısının oluşmaya başladığı söz ediliyor. Lideri Donald Trump dün yaptığı açıklamada Washington'un Ankara'ya F-35 savaş uçaklarını satamamasının “adil olmadığını” söyledi. Trump “(F-35 üreticisi) Lockheed'in hiç de şad olmadığını söyleyebilirim” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı sözcüsü Morgan Ortagus ise Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Trump'ın “CAATSA maddesindeki tüm seçenekleri incelediğini” söyledi. Rusya'dan aldığı ve NATO'nun savunma sistemiyle uyumlu olmadığı ve F-35'in güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle ABD'nin karşı çıktığı S-400 füze sistemine ilişkin modüller Cuma günü prestijiyle Türkiye'ye gelmeye başladı. sonunda medya temsilcileri ile bir ortaya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “CAATSA'nın kapsamı içinde Türkiye yok, bu türlü bir şey kelam konusu değil. Hasebiyle daha da ileri gidecek olursak, bunun içinde F35 ile ilgili de rastgele bir şey kelam konusu değil” demişti.

Öte yandan TCMB Lideri Murat Uysal hafta sonunda AA'ya verdiği söyleşide mevcut gelişmelerin para siyasetinde hareket için bir hareket alanı oluştuğuna işaret ettiğini söyleyerek, “Elbette enflasyondaki olumlu eğilimin devamını sağlamak için para siyasetinin temkinli bir duruş sergilemeye devam etmesi değer taşıyor, lakin burada sıkılık derecesini nominal değil gerçek faizler üzerinden tanımlamak daha hakikat olur. Enflasyon görünümünü etkileyen bütün faktörleri yakından izleyerek, gerek beklentiler gerekse kendi projeksiyonlarımızı dikkate alan makul bir gerçek getirinin korunduğu bir çerçeveyi temel alacağımızı söz edebilirim” dedi. esasen bir indirim bekleyen piyasalar seyrinde indirimin ölçüsü belirleyici olacak.

Uysal'ın vazifeye gelmesinin çabucak akabinde geçen hafta Reuters'ın yaptığı ankete nazaran Çetinkaya'nın vazifeden alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Uysal'ın getirilmesinin akabinde bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB'den indirim beklentisi lider değişimi öncesine nazaran 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi. yüksek dolarizasyon, TCMB'nin para siyasetine ait belirsizlikler, S-400'ler nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulama ihtimali ve Türkiye'nin Kıbrıs'ın kuzeydoğusunda yeni bir petrol ve doğalgaz sondaj faaliyeti yürütmeye başlamasıyla Doğu Akdeniz'de güç kaynaklı artmaya başlayan tansiyonun TL için ana risk ögeleri olduğunu söylüyorlar.

Tahvil piyasasında Cuma günü spot kapanışta %18.92, valörde son süreçte %18.97 düzeyinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta %18.91, valörde son süreçte %18.83 düzeyindeydi. Bugün ise spot kapanışta %18.76, valörde saat 1607'de son süreçte %18.83 düzeyindeydi.

Cuma günü spot kapanışta %17.22, valörde son süreçte %17.06 düzeyinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün ise spot kapanışta %17.43, valörde son süreçte %17.32 düzeyindeydi. Bugün ise spot kapanışta %17.43, valörde saat 1607'de son süreçte %17.01 düzeyindeydi.

Başa dön tuşu