Dolar FED Tutanakları Sonrası Haftalık Kazancını Artırıyor

Dolar kuru geçen haftada bu yana kazancını artırıyor ve 18.70 TL’nin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Dün paritenin fiyatında belirleyici rol oynayabilecek FED Aralık ayı toplantı tutanakları açıklandı.

Tutanaklarda FED üyelerinin devam edecek faiz artışlarının uygun olacağı yönünde açıklamalar öne çıktı. 2023’te faiz indirimine başlamanın uygun olmadığı kaydedildi. Şahin tonda bu açıklamalar sonrası ABD dolar endeksi yatay seyrini sürdürüyor ve 104.3 seviyesinde bulunuyor.

Dolar kuru grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dolar kuru ise haftalık bazdaki kazancını yüzde 0,2’ye taşıyarak ve 18,75 TL seviyesinden işlem görüyor. FED tutanaklarındaki resesyon endişelerinin gelecek süreçte daha yakından takip edileceğini belirten uzmanlar, ifadelerin doları baskıladığını söyledi.

Tutanakların her ne kadar şahin tutumun korunduğunu gösterse de, nihai faiz oranına ilişkin net bir sinyalin olmaması, ılımlı bir hava yarattı. Nihai faiz oranına yönelik beklentiler daha düşük seviyeye çekilmiş oldu.

Bugün dolar kurunun yönü üzerinde etkili olabilecek, yurt içerisinde haftalık para ve banka istatistikleri verisi takip edilecek. Yurt dışında ise başta ABD’de ADP özel sektör istihdamı ve Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) olmak üzere veriler açıklanacak.

Başa dön tuşu