Dolar/TL 18,80 üzeri ataklarını sıklaştırdı

Investing.com – 2022’ye 13,30’dan başlayıp yılı 18,70’ten %40 yükselişle kapatan dolar/TL, 2023’ün birinci günlerinde 18,80 üzeri denemeler yapıyor. investing.com platformunda bu hafta 18,78 ve 18,83 düzeyini gören kur, bugün 18,86’yı test etti.

Son yıllarda yüksek oynaklık gösteren dolar/TL, tarihi hareketi Kasım-Aralık 2021’de gösterdi. KKM ve öbür tedbirlerle düşüşe geçen kur, 2022’de %40 yükseliş yaşasa da bu yükseliş süratli ve tepkisel olmadı.

Öngörülebilir bir kur seviyesi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türk lirasının makus değil rekabet edilebilir bir kur düzeyinde olduğunu ve ihracat potansiyelini hala taşıdığını söyledi. Kurda yükseliş istemediklerini belirten Bakan Nebati, kurdaki yükselişin enflasyonu ve meçhullüğü artırdığına dikkat çekti.

Kurdaki oynaklığın azalmasının ihracatçı için öngörülebilirlik sağladığını söyleyen Bakan Nebati, kurda ne çok kıymetli ne de çok düşük bir düzey gayeleri olmadıklarını belirtti.

Küresel tarafta gözler yarın açıklanacak FOMC tutanaklarında

2022’nin son FOMC toplantısının tutanakları yarın açıklanacak. ABD Merkez Bankası Fed’in uygulanan faizin enflasyona yansıması ve işgücü piyasasındaki görünüme dair notları yakından takip edilecek. Kasım prestijiyle düşüşe geçen ve bu hafta da 104 düzeyi yakınında süreç gören dolar endeksinin üzerindeki zayıflığı atabilmesi için tutanaklarda şahin sözlere yer verilmesi gerekiyor.

İstihdam açıklanacak

Yarınki FOMC toplantısının akabinde Perşembe özel sektör ve Cuma tarım dışı istihdam sayıları açıklanacak. Göstergelerin ülke ekonomisindeki sakinliği desteklemesi dolar negatif fiyatlama yaratabilir.

Yazar: Deniz Engin

Başa dön tuşu