Dünyaca ünlü analist, Bitcoin için uzun vadeli tahminini paylaştı

Investing.com – Bitcoin’in en büyük savunucuları ortasında bulunan ve PlanB ismiyle tanınan dünyaca ünlü analist, Bitcoin’in önümüzdeki iki yıl boyunca nasıl hareket edeceğine dair iddialarını paylaştı.

Görüşlerini YouTube üzerinden aktaran PlanB, Bitcoin yarılanmasına kalan aylar tablosu üzerinden yaptığı yorumda Bitcoin’in mevcut pozisyonunun geçmiş fiyat hareketlerine nazaran bir sıçrama etabında olduğuna inandığını söyledi.

Bu bağlamda halving öncesi periyotları ele alan PlanB, evvelki periyotlardaki 10 kat yükselişlere dikkat çekti. Bu tablonun haricinde Bitcoin fiyatı için uzun vadeli RSI kıymetini de pahalandıran analist, Bitcoin’in volatil hareketlerinden ötürü tipik olarak 30 – 70 kıymetleri ortasında hareket eden bir varlığa nazaran daha yüksek kıymetlere ulaşabildiğini öne çıkardı.

Buna nazaran Bitcoin’in RSI aralığının 40 ila 100 bedelleri ortasında değiştiğini gösterdi. Mevcut durumda ise Bitcoin fiyatı hareketine nazaran RSI kıymeti, şu an taban bölgede bulunuyor. Grafikte görüldüğü üzere Bitcoin’in RSI kıymeti, 2011 yılından bu yana mevcut taban bölgelerden 4 sefer sıçrama gördü. Lakin birinci kez 40 düzeyine ulaşan bir taban gördü.

Şu an BTC’nin endişe basamağında olduğunu iddia eden PlanB, yeni bir boğa piyasasından umutlu görünüyordu.

PlanB, daha evvel Bitcoin için 100 bin dolar iddiası yapmıştı

Bu ortada PlanB, Bitcoin ödül yarılanması (halving) sonrası kripto paranın 100 bin dolar fiyatına kadar yükseleceğini varsayım etmişti, lakin Bitcoin 2021 yılı Kasım ayında 69.000 dolarda tepe gördükten sonra düşüş trendine girdi. Analist, o devir peşi sıra gelen öngörülemeyen olaylar olarak Çin yasağı, Terra çöküşü, FTX’in iflası başta olmak üzere birçok olumsuzluğun meydana geldiğinin altını çizdi.

PlanB, tanınan Stock-To-Flow modelinin geliştiricisi olarak tanınıyor.

Bitcoin fiyatında son durum

Bitcoin, kripto para piyasalarının geri kalanıyla birlikte 2023 yılına güzel başladı. Yılbaşından bu yana %40’a yakın yükselen Bitcoin, bugün yarım puanlık yükselişle 23.000 dolar hududunda bulunuyor.

Takip etmeniz gereken 5 finansal araç

Piyasaların hareketlendiği şu günlerde yatırımcıların aklında tek bir soru var: Hangi finansal araçları takip etmeliyiz?

Bu sorunun karşılığı için 25 Ocak Çarşamba günü saat 20.00’de webinar’ımıza davetlisiniz!

Ömer Faruk Zorbacı, “Ayı mı Boğa mı?” başlıklı yayında takip edilmesi gereken finansal araçlar hakkında ipuçları verecek.

Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Yazar: Günay Caymaz

Başa dön tuşu