Euro/dolar çifti, enflasyonla ilgili pozitif gelişmelerden etkilenmedi

Investing.com – Euro/dolar paritesi, Avrupa’da enflasyonda yaşanan pozitif sürprize pek tepki vermiyor. Euro Bölgesi’nin Kasım ayına ilişkin TÜFE ön verisi, %10,4 beklentisine ve bir önceki ay görülen %10,6’ya kıyasla %10’a geriledi.

Euro/dolar çiftinin tepki vermemesi kısmen yıllık çekirdek TÜFE’nin beklentilere uyumlu ve bir önceki aya göre %5’te değişmemesi ile açıklanıyor. Buna ek olarak Gıda ve enerji hariç HICP (uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksleri), sürpriz bir artışla %6,6’ya yükseldi; bu oran için beklenti %6,3 yönünde olurken bir önceki okuma %6,4 olmuştu.

Başka bir deyişle beklenenden daha düşük gelen enflasyonda, görünürdeki iyi sürprizin arkasında esasen enerji ve gıda olduğunu gösteren daha karmaşık bir bağlam yatmaktadır, bu da gelgitin hızla ters dönebileceği anlamına geliyor.

Bu nedenle Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugünkü enflasyon oranını daha ihtiyatlı karşılayabilir. Dolayısıyla bankanın, enflasyona karşı savaşını kazanmaya başladığı sonucuna varması pek mümkün değil.

Yani euro-dolar, veriler açıklanmadan hemen önce 1,0358 civarında işlem görürken şimdilik 1,0380 seviyesine ulaştı.

Çarşamba günü euro/dolar çiftini etkilemesi muhtemel bazı istatistikler

Euro/dolar yatırımcılarının dikkati şimdi ABD’ye çevrildi ve bugün Kasım ayına ait ADP raporu ile başlayan yoğun bir ekonomi takvimi var. Ekonomistler, bir önceki ay 239.000 olan istihdamın ardından 200.000 istihdam yaratılmış olmasını bekliyor.

Üçüncü çeyrek GSYİH için ön veriler de gündemde ve ortak tahmin, daha önce %2,6 olan çeyreklik büyümenin ardından üçüncü çeyrekte %2,7 büyüme görülmesi yönünde.

GSYİH raporunda ayrıca Fed’in yakından izlediği bir enflasyon ölçütü olan, hanehalkı tüketimi için PCE fiyat (kişisel tüketim harcamaları) endeksi de açıklanacak.

200 günlük hareketli ortalama, euro/dolar için önemli bir engel teşkil etmeye devam ediyor

Grafik açısından bakarsak birçok yatırımcı, son haftalarda birkaç kez test edilen 200 günlük hareketli ortalamayı (aşağıdaki grafikte mavi renkte) yakından takip ediyor ancak euro/dolar kuru bu seviye üzerinde tutunamadı.

Şu anda 1,0373 seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama, 1,04 psikolojik eşiğinin ve Pazartesi günü gördüğü en yüksek seviye olan 1,0497’nin önünde ikili için bir engel teşkil ediyor. Bir düzeltme durumunda 1,03 olan psikolojik eşik, 1,0223’ten önceki ilk potansiyel destek olacaktır.

Başa dön tuşu