Fed üyelerinin açıklamalarının ardından dolar küresel piyasalarda nasıl fiyatlanıyor?

Investing.com – Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla dün dolar küresel piyasalarda yükselişe geçerken endeksler ve emtia geriledi.

ABD’de beklenenden düşük gelen enflasyon verisinin ardından piyasalarda Fed’in faizleri daha küçük oranlarla artıracağı beklentisi oluştu. Baz Fed yetkililerinin de bu yönde açıklamalar yapmasıyla dolar göstergesindeki satışlar hızlandı. Dün Fed üyelerinden Bullard ve Kashkari açıklama yaptı.

Fed yetkililerinden şahin mesajlar geldi

Bullard, faizlerin enflasyonu kısıtlayacak seviyelerde olmadığını, bu nedenle faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini belirtti.

Kashkari, enflasyonun yükselmeyi durdurduğundan henüz emin olmadıklarını, bu nedenle de para politikasından hemen dönülmemesi gerektiğini belirtti.

Tek bir veriye bağlı karar vermenin doğru olmadığını belirten Fed üyelerinin açıklamalarının ardından küresel risk iştahı hafta başındaki gibi güçlü kalamadı. Bugün emtia grubunda dünkü kaybın ardından bir miktar yükseliş yaşanıyor. Dolar endeksi ise 107 seviyesi altında işlem görüyor. Endeks 2 Kasım’da yapılan FOMC toplantısının ardından 113 seviyesine çıkarak bu ayın en yüksek seviyesini gördü. Enflasyon sonrası yaşanan satışlar ile endeks 105,50’ye inerek son üç ayın kazançlarını geri verdi. Dün ve bugün 107 civarında dengelenme görülüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Başa dön tuşu