Hemşirenin Yıllık Ortalama Geliri Yoksulluk Sınırının Yarısında Kaldı!

Kulis Bilgisine Göre; Memur Zammı Ve Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Kulis Bilgisine Göre; Memur Zammı Ve Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Sağlık sektöründe çalışan hemşirelerin maaşları, Türkiye genelinde gündemdeki yerini koruyor. OECD’nin 2023 sağlık istatistiklerine göre, 2010 yılında 15 bin dolar olan bir hemşirenin yıllık geliri, 2022’de 12 bin dolara gerilemiş durumda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beyaz reformla sağlık emekçilerinin gelirlerinde “iyileştirme” olduğunu belirtmiş olsa da, OECD’nin verileri bu açıklamayla uyumlu değil.

OECD verilerine göre, Türkiye’deki hemşirelerin yıllık geliri, göç etmiş olan meslektaşlarından oldukça düşük. Kanada’da bir hemşirenin ortalama yıllık geliri 63 bin dolar iken, Norveç’te bu rakam 69 bin dolara ulaşıyor. Türkiye’nin bu konudaki performansı, Estonya ve Portekiz gibi ülkelerin de gerisinde kalmış durumda.

4 KAT FARK VAR

İktidar, “beyaz reform”la birlikte sağlık emekçilerinin maaşlarında iyileştirme yapıldığını iddia etse de OECD verileri, Türkiye’de görev yapan sağlıkçıların maaşlarının eridiğini gösteriyor. . Sağlık emekçileri Kasım 2010’da aylık 1168 dolar gelir sahibiyken, 10 yılda bu gelirleri 1013 dolara düştü. Öte yandan Türkiye’deki sağlık emekçilerinin göç ettiği Kanada ve Norveç’te hemşirelerin yıllık ortalama geliri, Türkiye’deki gelirin 4 katı daha fazla. Kanada’da bir hemşirenin yıllık geliri 63 bin dolarken, Norveç’te ise 69 bin dolar olarak seyrediyor. Türkiye, hemşirelerin kazandığı ücret yönünden Estonya ve Portekiz’in de gerisinde kalıyor. Türkiye’de özel sektörde çalışan hemşirelerin, yaklaşık aylık geliri 500 doların, yıllık geliri de 6 bin doların altında kalıyor.

‘YURTDIŞINA GÖÇ ARTACAK’

Amerika veya Avrupa’daki meslektaşlarının yüzde 10’u kadar gelir kazanan hemşirelerin yurtdışına göçünün artacağını belirten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, “İktidar, her ne kadar ‘Giderlerse gitsinler’ dese de memleket bizim, emek bizim. Emeğimizin ne kamuda, ne de özel sektörde erimesini kabul etmiyoruz” dedi. Yalçınkaya, “Özel sağlık kuruluşlarında taban ücret belirlenmesi gerekiyor. Asgari ücretin, özel sağlık kuruluşlarında taban ücret olarak baz alınması ve sağlık emeğinin ucuz işgücü olarak görülmesi kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu. Beyaz reformun özellikle hemşire ve diğer meslekleri teşvik ödemelerine mahkûm ettiğinin altını çizen Yalçınkaya, “Kamuda hemşire ve dengi meslekler, bugün yoksulluk sınırının yarısı düzeyinde gelirle çalışıyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu