İtalyan Meclisi kripto vergisini onayladı

İtalyan Meclisinde geçen hafta kabul edilen bütçeye nazaran kripto yatırımcıları 2023 yılı prestijiyle yüzde 26 oranında sermaye kar vergisi ödemekle yükümlü olacak. Yasaya nazaran artık bir vergi periyodu içinde kripto ticareti yaparak 2.000 euro’nun üzerinde çıkar elde eden şahıslar bu çıkarın yüzde 26’sını vergi olarak ödemek zorundalar.

Reuters’in haberine nazaran İtalya’nın yeni Başbakanı Giorgia Meloni’nin çabukla kabul edilen 2023 bütçesi güç kriziyle karşı karşıya kalan şirketlere ve bireylere vergi indirimleri sunuyor. Bütçede bunun için 21 milyar euro ayrılmış durumda.

Kriptonun büyük ölçüde düzenlemelere tabi olmadığı İtalya’nın 387 sayfalık bütçesinde kriptoyla ilgili bir tarif yapılarak, kripto paralar yasal hale getiriliyor. Buna nazaran kriptonun tarifi şöyle belirlendi: “Blokzinciri teknolojisi kullanılarak transfer edilen ya da saklanabilen kıymet yahut hakların dijital bir temsilcisi”.

İtalya’dan kısa bir müddet evvel Portekiz kripto paralar için sermaye kazanımı vergisi getirmişti.

Öte yandan bütçede geçen şu cümle yatırımcıların başını karıştırabilir: “Aynı özelliklere ve işlevlere sahip kripto varlıklarının takas edilmesi mali bir durum oluşturmaz.” Bununla ilgili yatırımcıların biraz daha ayrıntılı bilgiye sahip olması gerekebilir.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır

Başa dön tuşu