Milyonlarca Memur, Maaş Zammı İçin 3 Ocak Tarihini Bekliyor!

Toplu sözleşme zammı ve son altı aylık enflasyon üzerinden hesaplanan enflasyon farkı, memur ve emeklinin maaşına yansıyacak. Temmuz ile kasım ayları arasında geçen beş aylık dönemde enflasyon oranı yüzde 33,66 olarak gerçekleşti. 7. Dönem Toplu Sözleşme kapsamında ocak ayında öngörülen artış ise yüzde 15 olarak belirlenmişti. Kasım ayı itibarıyla enflasyon farkı eklenince maaş artışının yüzde 45 olması kesinleşti. Ancak aralık ayı enflasyonu da eklenerek kesin rakamlar, 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek.

Bu süreçte SSK ve Bağkur emeklilerinin de altı aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacakları öngörülüyor.

“Yüzde 50 civarında artış bekleniyor”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber’e konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti;

Akaryakıta Yeni Zam Yolda!

Akaryakıta Yeni Zam Yolda!

Memur ve emeklisinin toplu sözleşmeye göre maaş artışları belirleniyor. 7 Dönem Toplu Sözleşmesinde memurlar için ocak ayında öngörülen artış yüzde 15 enflasyon farkı var. 5 aylık TÜFE oranı yüzde 33,66 oranında gerçekleşti. Memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı dahil olmak üzere maaş artışlarının yüzde 45 olması netleşti buna bir de aralık ayı TÜFE’si ilave edilecek.

SSK ve Bağkur emeklilerine ocak ayında yüzde 40’a yakın bir artış öngörülüyor. Memur ve emeklilerine artışın ise yüzde 50 civarında olması bekleniyor.

Yüzde 50’lik artışla birlikte yaklaşık olarak şu anda 22 bin lira seviyesinde olan en düşük devlet memuru maaşı 33 bin lira seviyesine çıkacak. En düşük emekli devlet memuru maaşı 9 bin 876 liradan 14 bin 814 lira seviyelerine çıkacak.

Başa dön tuşu