Piyasa Analisti FilbFilb’den Rahatlatan Açıklama: Bitcoin’de Yeni Dipler Görülmeyecek!

Kıdemli piyasa analisti FilbFilb’den rahatlatan açıklama geldi. Piyasa analisti, Bitcoin’de yeni tabanların görülmeyeceğini söyledi. Analistin sığındığı argüman ise arz ve talep kuralı. Bu kuralla Bitcoin’in 2019’un en düşük düzeyine inmesinin engelleneceğine inanıyor.

Bitcoin’in son fiyat hareketi birçok yatırımcıyı korkutmuş, 10.000 doların altının görülmesiyle panik satışlar başlamıştı. Bu satışlarla Bitcoin fiyatının 5.000 dolar ila 7.500 dolar aralığına gerileyeceği istikametinde söylentiler ortalıkta dolanmaya başlamıştı.

Bitcoin’in son fiyat hareketi son günlerin gündem konusu Libra’dan kaynaklanıyordu. En azından en mantıklı açıklaması bu üzere duruyor. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nin Libra için yaptığı oturumlarla oluşan dehşet Bitcoin fiyatını olumsuz tarafta etkiledi.

Kıdemli piyasa analisti FilbFilb, Twitter hesabından kısa bir müddet evvel peşisıra değerlendirmelerde bulundu ve Bitcoin fiyatının neden 3.120 dolar düzeyine yakın bir yere gelmeyeceğine dair argümanını paylaştı.

FilbFilb’e nazaran madencilerin kar etmesi için Bitcoin fiyatı madencilik maliyetinin altına düşmesi imkansız ki bu zati biline bir gerçek. “[…] Rastgele bir malın fiyatı üretim maliyetine yanlışsız yükselme eğilimindedir.” kuramında olduğu üzere Bitcoin fiyatının da madencilik maliyetinin altına düşmesi mümkün değil.

Temel arz ve talep kuralı Bitcoin fiyatını belirleyen bir faktör. Vakit zaman bu kuralın dışına çıkılsa da genel eğilim bu tarafta. P Morgan Chase analistlerinin Ocak ayında yayınladığı raporda 2018’in 4. çeyreğindeki ortalama Bitcoin madencilik maliyetinin 4.060 dolar olduğu bilgisi yer alıyordu. Bu ortalama madencilik maliyeti ile mevcut Bitcoin fiyatı kıyaslandığında madencilerin hala bir Bitcoin başına 5.500 dolar bandında kar ettiği görülüyor.

Bu noktada FilbFilb, ”2018’de olan şey, madencilerin Bitcoin’lerini marjinal maliyetlerle satmasıydı. Bunun sonucunda madenciler güçsüz rakiplerini ortadan kaldırılırken, en güçlü madenci rakipler hayatta kaldı.” değerlendirmesinde bulunarak değerli bir mevzuya dikkat çekiyor.

FilbFilb, madencilerin yeni çıkardıkları Bitcoin’leri 2020 ortalarında piyasaya sürme niyetiyle ellerinde tuttuğu görüşünde. Şayet tarihten ders çıkarabilirsek, o vakit madencilerin satışları sonlandırmaya başladığını görebiliriz. Satışları yarı yarıya düşürerek fiyatların patlamasını beklerler ve daha sonra satış baskısı azalmaya başladığında ellerindeki malı piyasaya sürerler.

Haber İçeriği: Piyasa Analisti FilbFilb’den Rahatlatan Açıklama: Bitcoin’de Yeni Tabanlar Görülmeyecek!

Başa dön tuşu