Piyasalarda Çin Etkisi! Dolar Düştü, Emtia ve Kriptolar Yükseldi

Küresel piyasalar haftaya Çin etkisiyle başladı. Çin’de gelen tepkilerin üzerine Covid-19 tedbirlerinde gevşeme yapıldı. Vakalardaki artışa rağmen alınan bu karar emtia ve kriptolar başta olmak üzere tüm piyasalarda etkisini hissettirdi.

Haftanın ilk iş gününde Asya piyasaları alış ağırlıklı başlangıç yaptı. Özellikle Çin’in sıfır Covid politikasını gevşetmesinin ardından piyasaları noel rallisi beklentisi sardı.

Emtia ve kripto piyasasında pozitif yansımalar okundu. Gram altın güne rekorla başladı. Haziran’da 1000 liranın üzerine çıkan gram altın, sabah saatlerinde 1084,49 liraya ulaştı.

Ons altın ise Temmuz ayından bu yana kaydettiği en yüksek seviyeye çıkarak, 1810 doların üstünde kayda geçti.

Yıl içerisinde güçlü bir düşüş trendinde olan kripto para piyasası volatil seyrini sürdürdü.

Amiral kripto para birimi Bitcoin (BTC), psikolojik öneme sahip 20.000 dolar seviyesinin altında kalsa da tutunmaya çalıştığı 17.000 seviyelerinin üzerine tırmandı.

Dolar Endeksi 105 Puanın Altında

Çin’de kısıtlamaların kaldırılması dolarda hafif bir baskı yarattı. Amerikan dolar endeksi (DXY) haftaya yatay başlangıç yaptıktan sonra düşüşe geçti.

DXY, Cuma gününü 104,200 seviyelerinde negatif bölgede kapattıktan sonra ABD dolarındaki zayıflama sürdü.

Eylül’de görülen 114 puanlık yirmi yılın zirvesinden sonra düşüş eğilimi değişmedi. DXY, haftanın ilk iş günü itibarıyla 104 puan seviyesinde kayda geçti.

Başa dön tuşu