Resesyon korkuları tırmandı, Dolar Endeksi düştü

Investing.com – ABD’de gelen zayıf ekonomik datalarının yaklaşan bir resesyona işaret etmesi ve Fed‘in agresif faiz artışlarını yavaşlatması için daha fazla argüman sunmasının akabinde ABD doları son devirdeki satışlarını sürdürerek Perşembe günü erken Avrupa süreçlerinde geriledi.

TSİ 10:15 prestijiyle, doları başka altı para ünitesinden oluşan bir sepet karşısında takip eden {{942611|Dolar Endeksi} }%0,1 düşüşle 101,965 düzeyinden süreç görürken, hafta başında görülen yedi aylık düşük düzey olan 101,77’nin çabucak üzerinde yer aldı.

Dolar, 2022’nin büyük bir kısmında agresif sıkılaştırmanın tetiklediği bir rallinin akabinde Eylül sonundaki doruğundan bu yana %10’dan fazla kıymet kaybetti.

ABD perakende satışlarının Aralık ayında son bir yılın en büyük düşüşünü yaşaması ve üretim çıktısının yaklaşık iki yılın en büyük düşüşünü kaydetmesi dünyanın en büyük iktisadının resesyona gerçek gittiği dehşetlerini körükledi ve dolardaki satışlar da Çarşamba günü de devam etti.

ING analistleri yayımladıkları bir notta, “ISM hizmetler raporunun yakın bir resesyona işaret etmesinden bu yana piyasanın ABD ekonomik görünümü üzerindeki incelemesi katlanarak arttı: ABD data takviminin tekrar sürat kazanmasıyla birlikte yeni yavaşlama işaretlerinin ortaya çıkması durumunda dolarda daha fazla kayıp beklenmeli” dedi.

Japonya Merkez Bankası‘nın (BoJ) getiri eğrisini denetim siyasetindeki dalgalanma aralığını koruyarak faiz oranında daha fazla ayarlama yapılacağı beklentilerini boşa çıkarmasının akabinde Japon yaşadığı keskin kayıplarını bir ölçü telafi etti ve dolar/yen kuru %0,5 düşüşle 128,26 düzeyine geriledi.

Ancak, yükselen enflasyonun bankayı bu ultra gevşek politikayı eninde sonunda değiştirmeye iteceği istikametindeki spekülasyonlar yenin keskin bir halde toparlanmasını sağladı.

Diğer taraftan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri faiz oranlarında değerli artışlara muhtaçlık olduğu konusunda ısrarlarını sürdürürken, euro/dolar kuru %0,3 artışla 1,0819 düzeyine yükselerek 9 aylık tepelere yakın kalmaya devam etti.

Hollanda Merkez Bankası Lideri Klaas Knot, Perşembe günü birebir temayı sürdürdü.

Knot CNBC’ye verdiği bir röportajda, Euro Bölgesi’nde temel enflasyonun azalma belirtisi göstermemesi nedeniyle, “En azından yıl ortasına kadar sıkılaştırma modunda olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Sterlin/dolar %0,1 düşerek 1,2321 düzeyine gerileyerek bir evvelki seansta görülen 1,2435’lik bir aylık tepeden daha da uzaklaştı. Avustralya’da ise ülkenin istihdam piyasasının Aralık ayındaki rekor düzeyden beklenmedik bir formda düştüğünü gösteren bilgilerin akabinde Avustralya doları/ABD doları %0,7 düşerek 0,6894 düzeyine geriledi.

Yeni Zelanda’da Başbakan Jacinda Ardern’in Şubat başında istifa edeceği haberlerinin akabinde Yeni Zelanda doları/ABD doları kuru %0,6 düşerek 0,6399 düzeyine geriledi.

Haber: Peter Nurse

Başa dön tuşu