Türkiye’nin Kendi Kripto Parasına Sahip Olması Neleri Değiştirecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kendisine ilişkin yeni bir kripto para ünitesi üzerinde çalışmalarını sürdürmekte kararlı olursa ve Türkiye kendi kripto parasını çıkarmaya karar verirse kısa müddet içerisinde neler olabileceğini ön görebilmek çok fazla olmasa bile mümkünatı var. Bitcoin ve stabil coinler ortasında önemli farklar ve birtakım güvenlik sorunları var. Şayet kripto para üreten bir ülke o kripto paranın güvenliğini sağlamak konusunda başarılı olamaz ise kendisi için büyük bir grup ziyanlar ve kararsızlıklar ortaya çıkar ve bunun sonucu düzgün bitmeyebilir. Türkiye, bankalar açısından çok güçlü bir ülke lakin giderek artan kurul oranları, giderek düşen hizmet kalitesi ve AB’ye nazaran daha fazla meseleler ile karşı karşıya kalabilen müşteriler nedeniyle ekonomik olarak kimi sorunlar bulunan bir ülke.

Merkezin kripto para üretmesi Türkiye iktisadında milyarlarca doların artış göstermesine yahut Türkiye’nin güçlü olmasına, ekonomik krizden kurtuluş göstermesine sebep olmayacaktır. Türkiye, yalnızca kendi kripto parası ile elini güçlendirmeyi, sonrasında ise başka ülkelere örnek olmayı hedefleyebilir. Türkiye’nin kendi kripto parasının halk tarafından kullanılması ve halkın kripto para ünitelerine erişmesi kısa mühlet içerisinde daha fazla insanı kripto para satın almaya çekebilir.

Halk, kripto para yatırımı yapabilir ve şayet merkez kendi kripto parasını halka açık üretir ise bunu kısa müddette yapabilir ise (beklenmeyen bir gelişme olurdu) Türkiye kripto paralar konusunda başka birçok ülkenin önüne geçme potansiyeli gösterebilir.

Türkiye’de kripto para sahibi olan insan sayısında artışlar yaşanıyor olması, kripto para ünitesi sahibi olan insan sayısının giderek daha fazla sayıda artıyor olması da merkezin aslında kripto para üretimi ile vatandaşları yeni bir para sistemine geçirmesi manasını bile taşıyabilir. 1 Türk Lirası 1 Türk kripto parasına denk olacağı için aslında bu kripto paranın pahasının değişmeyeceği için iktisada birinci etapta rastgele bir tesir yahut katkılarının yahut ziyanının olması mümkün olmaz.

Türkiye, şayet kendi kripto parasını pahası artış gösteren Petro ve emsal kripto paralar üzere oluşturursa bunun sonucunda ise ekonomik yükselişler olabilir lakin bugün Türk Lirası bile yabancı spekülatörler tarafından 1 günde 1 lira bedel kaybı yaşayabilen bir para ünitesi iken, kripto paranın durumu daha makus olabilir.

Spekülatörlerin dışında Türk vatandaşları ve devletin kendiside daima olarak dolar yatırımı yapıyor. Devlet en kısadan otoyollar için ödemeleri dolar üzerinden muahede yaparak ödüyor ve bunun sonucunda dolar kullanılmış olabilir.

Türk kripto parasının dünyada nasıl tesir yaratabileceği konusu ise AB üyesi olmayan lakin AB’ye en yakın ülkeler ortasında olan ülkemiz için AB ülkelerine örnek bir uygulama olabilir. AB’nin Türkiye’ye yönelik ne kadar bakış açısı vakit zaman sert olsada Türkiye’ninde AB içerisinde yeri şimdi üye olmamasına karşın kıymetli.

Türk kripto parası Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok AB üyesi ülke için yeni bir periyodu başlatabilir ve Türkiye kendi kripto parası ile ticaret yapabilir. Türkiye’nin ticari olarak gelişmesinin kripto paralardan yana olmadığı bilinmekte olsa bile yakın vakitte bu türlü bir atak ile kripto para üretilmesi Türkiye’nin yararına.

Haberin devamı: Türkiye’nin Kendi Kripto Parasına Sahip Olması Neleri Değiştirecek? birinci olarak Bitcoinsistemi.com’da yayınlanmıştır.

Başa dön tuşu