Dolar Endeksi Powell Öncesi Pozitif Performans Sergiliyor

Bugün küresel piyasaların radarında ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın konuşması yer alıyor. Geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin ardından, bu Perşembe günü açıklanacak olan enflasyon rakamları, FED’in para politikasına dair mesajlar verecek.

Tarım dışı istihdam, Aralık ayında 223 binle beklentinin üzerinde artış gösterdi. Bu durum FED’in faiz artışına devam edebilmesi için hala alanı olduğu anlamına gelirken, asıl netlik enflasyonla birlikte kazanılacak.

FED yetkilileri dönem dönem yaptıkları konuşmalarda faiz oranlarının yüksek kalması gerektiğini savunurken, tüm dikkatler Powell’ın bugün yapacağı açıklamalara çevrilmiş durumda.

Powell Öncesi Dolar Endeksi Sınırlı Yükselişte

Kaynak: Market Watch

TSİ 15.00’te yüzde 0,28 artışla 103.29 puandan işlem gören Amerikan dolar endeksi (DXY), gün içinde 103,05 – 103,32 dar bandında hareket etti. Eylül ayında 114 seviyesini aşan endeks yıllık bazda yüzde 8 civarında artış gösterdi.

FED’in faiz artışları, bu yıl ABD para biriminin değerine değer kattı. Chicago FED Başkanı Charles Evans, bir sonraki toplantıda 25-50 baz puanlık daha artış yapılabileceğini söyledi.

St. Louis FED Başkanı James Bullard ise geçen hafta yaptığı değerlendirmede enflasyonun hala çok yüksek olduğunu fakat faiz artışı konusunda bu yıl yavaşlama olacağına dair iyimser olduğunu ifade etti.

Şimdi de tüm dikkatler Powell’ın bugün İsveç Merkez Bankası tarafından düzenlenen sempozyumda yapacağı konuşmasından alınacak mesajlarda. Powell’ın saat 17.00’de açıklama yapması bekleniyor.

Saat 15.14 itibarıyla Dolar/TL 18,77, Euro/Dolar 1,07, ons altın 1873 dolar ve Bitcoin 17.252 dolardan işlem görüyor.

Dolar kuru, dün akşam saat 22.00 dolaylarında 18,89’a anlık bir yükseliş gösterdi. Fakat aynı hızla geri çekilerek 18,80 altından işlem görmeye başladı. Salı günü ise 18,60’a kadar geriledi.

Başa dön tuşu