Twitter fenomeni PlanB, Bitcoin için uzun vadeli tahminini paylaştı

Investing.com – Bitcoin’in en büyük savunucuları ortasında Twitter’da PlanB ismiyle yer alan ve tanınan Stock-To-Flow modelinin geliştiricisi olan analist, Bitcoin’in önümüzdeki iki yıl boyunca nasıl hareket edeceğine dair bir iddiasını paylaştı.

Görüşlerini YouTube üzerinden aktaran PlanB, Bitcoin yarılanmasına kalan aylar tablosu üzerinden yaptığı yorumda Bitcoin’in mevcut pozisyonunun geçmiş fiyat hareketlerine nazaran bir sıçrama evresinde olduğuna inandığını söyledi.

Bu bağlamda halving öncesi periyotları ele alan PlanB, evvelki periyotlardaki 10 kat yükselişlere dikkat çekti. Bu tablonun haricinde Bitcoin fiyatı için uzun vadeli RSI kıymetini de pahalandıran analist, Bitcoin’in volatil hareketlerinden ötürü tipik olarak 30 – 70 bedelleri ortasında hareket eden bir varlığa nazaran daha yüksek bedellere ulaşabildiğini öne çıkardı.

Buna nazaran Bitcoin’in RSI aralığının 40 ila 100 kıymetleri ortasında değiştiğini gösterdi. Mevcut durumda ise Bitcoin fiyatı hareketine nazaran RSI kıymeti, şu an taban bölgede bulunuyor. Grafikte görüldüğü üzere Bitcoin’in RSI kıymeti, 2011 yılından bu yana mevcut taban bölgelerden 4 defa sıçrama gördü. Lakin birinci kere 40 düzeyine ulaşan bir taban gördü.

Şu an BTC’nin kaygı evresinde olduğunu varsayım eden PlanB, yeni bir boğa piyasasından umutlu görünüyordu.

PlanB, daha evvel Bitcoin için 100 bin dolar varsayımı yapmıştı

Bu ortada PlanB, Bitcoin ödül yarılanması (halving) sonrası kripto paranın 100 bin dolar fiyatına kadar yükseleceğini kestirim etmişti, fakat Bitcoin 2021 yılı Kasım ayında 69.000 dolarda tepe gördükten sonra düşüş trendine girdi. Analist, o devir peşi sıra gelen öngörülemeyen olaylar olarak Çin yasağı, Terra çöküşü, FTX’in iflası başta olmak üzere birçok olumsuzluğun meydana geldiğinin altını çizdi.

Bitcoin fiyatında son durum

Bitcoin, kripto para piyasalarının geri kalanıyla birlikte 2023 yılına düzgün başladı. Yılbaşından bu yana %40’a yakın yükselen Bitcoin, bugün yarım puanlık yükselişle 23.000 dolar hududunda bulunuyor.

Takip etmeniz gereken 5 finansal araç

Piyasaların hareketlendiği şu günlerde yatırımcıların aklında tek bir soru var: Hangi finansal araçları takip etmeliyiz?

Bu sorunun cevabı için 25 Ocak Çarşamba günü saat 20.00’de webinar’ımıza davetlisiniz!

Ömer Faruk Zorbacı, “Ayı mı Boğa mı?” başlıklı yayında takip edilmesi gereken finansal araçlar hakkında ipuçları verecek.Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Yazar: Günay Caymaz

Başa dön tuşu