Ünlü Ekonomistin Keskin Tahmini: Memur, Emekli ve Asgari Ücrette Yeni Zam Rakamları!

Ülke genelinde milyonlarca memur, emekli ve asgari ücretli, yılsonu yaklaştıkça zam beklentilerini artırıyor. Bu noktada, ekonomi uzmanlarının tahminleri büyük bir önem taşıyor.

Doların Yükselişi Hız Kesmeden Devam Ediyor: 100 TL'ye Ulaşır mı?

Doların Yükselişi Hız Kesmeden Devam Ediyor: 100 TL’ye Ulaşır mı?

Milliyet gazetesinin aktardığına göre, ekonomist Muhammet Bayram, gelecek yılın maaşlarına yönelik olarak şunları söyledi: “Son açıklanan enflasyon oranına göre üç aylık kümülatif rakam yüzde 25’lere tekabül ediyor. Daha üç aylık enflasyon rakamı belli olmadı. Ancak enflasyonla ilgili yükseliş trendinin son bulduğunu söyleyebiliriz. Temmuz ayına ilişkin enflasyon oranı 9.49’du. Sonrasında Ağustos’ta yüzde 9.09 çıktı. Eylülde neredeyse yarı yarıya artış hızı azaldı, yüzde 4.75 şeklinde açıklandı.”

Bayram’ın bu açıklamaları, 2024 yılında yapılacak zam oranlarını belirleme konusunda bir yol gösterici nitelik taşıyor. Ancak net zam oranları için daha fazla veri bekleniyor.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNE MAAŞ ZAMMI NE OLACAK?

Bu da kümülatif olarak toplamda yüzde 25 artışa tekabül ediyor. Memur ve memur emeklilerimiz burada toplu sözleşmeden kaynaklı zam farkını da alacaklar.

Onlar yüzde 25 enflasyon farkıyla toplamda yüzde 34’lere tekabül eden bir artış alacaklar. Çünkü haziranda aldıkları yüzde 6’lık fark vardı. Yüzde 25’lik enflasyon farkından yüzde 6 çıkarıldığında yüzde 19 oluyor. 19 üzerine de ocaktaki alacakları yüzde 15 zam eklendiğinde yüzde 34’e tekabül ediyor.

ASGARİ ÜRETE ZAM FARKI NE OLACAK?

Memur ve memur emeklilerinin şu anda toplu sözleşme ile birlikte hak kazancı yüzde 34 civarında, devletimiz burada refah payı artışı da ekleyebilir. Asgari ücrete gelecek olursak burada ücret sadece enflasyona göre belirlenmiyor.

Geçim endeksleri, rekabet koşullarına uygun olarak belirlenmeli, rekabet edilebilir bir fiyat olmalı çünkü ihracatçımız, üreticimiz enflasyondan sıkıldı. Sabit ve dar orta gelirliler ise enflasyonu daha fazla hissediyor. Enflasyonun yükünün emeğe değil de sermayeye biraz daha yüklemek gerekiyor.

Asgari ücrete son zamanlarda rekor düzeyde artışlar yapılmıştı. Burada son altı aylık enflasyon farkının yüzde 40’lar civarında olacağını görüyoruz.

En düşük 15 bin 500 TL ile 16 bin TL arasında halihazırda net asgari ücretin olabileceğini düşünüyorum.”

Sosyal Güvenlik Uzmanı (SGK) Özgür Erdursun da geçtiğimiz günlerde kendi YouTube kanalında yayınladığı videoda yeni asgari ücretin 17 bin TL dolaylarında olacağı tahminini dile getirmişti.

gerçekgündem

Başa dön tuşu