Asgari Ücret ve Memur Maaşlarında Neler Bekliyor? Çarpıcı Tahminler!

“Sayın Bakan Işıkhan’ın yüzde 38 civarında SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam oranını tahmin etmesine rağmen, bu oranın enflasyon farkından kaynaklandığını unutmamalıyız. Ek olarak, Cumhurbaşkanımızın kesinlikle refah payını artıracağına inanıyoruz. SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zamın, asgari ücretliye yapılacak zamın yaklaşık yüzde 50 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Yüzde 38 oranı, sadece enflasyon farkı ile ilgilidir. Enflasyon farkının bu oranın üzerinde gerçekleşeceğini, yaklaşık yüzde 41-42 seviyelerinde olacağını ve buna ek olarak yüzde 7-8 puanlık refah payı artışının geleceğini öngörebiliriz.”

Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş’un bu açıklamaları, 2024 yılında asgari ücret ve memur maaşlarıyla ilgili beklentileri daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Ayrıca, hükümetin sosyal güvenlik alanındaki politikalarının nasıl şekilleneceği konusundaki önemli ipuçları sunuyor.

tablo-2

Burada yüzde 50 artışa göre en düşük SSK, Bağkur emeklisinin maaşının 7 bin 500 TL’den 11 bin 250 TL’ye çıkmasını öngörüyoruz.

En düşük memur emeklisi maaşının ise yüzde 50 oranında artışla 9 bin 876 TL’den 14 bin 814 TL’ye yükselmesini bekliyoruz.

Sağlık Çalışanları İçin Halkbank'tan Muhteşem Kampanya: İşte Detaylar!

Sağlık Çalışanları İçin Halkbank’tan Muhteşem Kampanya: İşte Detaylar!

ASGARİ ÜCRETE ZAM NE KADAR OLUR?

Bizim asgari ücretteki beklentimiz geçerliliğini koruyor. Enflasyonun üzerinde bir artış yapılacağı kanaatindeyiz. Daha önce de belirttiğim gibi refah payı beklentisi ile birlikte yüzde 50 civarında bir artış olacaktır. 17 bin 104 TL civarında bir asgari ücretin belirleneceği kanaatindeyiz.

REFAH PAYI DÜZENLEMESİ OLUR MU?

Memur emeklilerine belki böyle bir dokunuş olmayabilir. Çünkü aynı zamanda enflasyon farkının üzerine bir de toplu sözleşme zammı eklenecek. Ancak SSK, Bağkur ve asgari ücretliler için mutlaka bir refah payı düzenlemesi olacaktır. Yüzde 50 artışla yeni yılda SSK, Bağkur emeklileri ve asgari ücretliler yeni maaşlarına kavuşabileceklerdir.”

Başa dön tuşu