Bakan Şimşek’ten Maaş Zammına İlişkin Yeşil Işık!

Bakan Şimşek, çalışanlar ve emekliler için ekonomik zorlukları en aza indirgemeyi amaçladıklarını belirterek, “Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmiyoruz ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz” dedi. Bakan Şimşek, bu konuda kararlı olduklarını vurguladı.

Bunun yanı sıra Bakan Şimşek, bütçenin gelecek yıl için öngörülen hedeflere uygun olduğunu ve ekonomik büyümenin devam edeceğini ifade etti.

Bu Gece Mazot 1,57 TL Ucuzlayacak!

Bu Gece Mazot 1,57 TL Ucuzlayacak!

İşte Mehmet Şimşek’in açıklamalarından satırbaşları…

  • Küresel enflasyon, 2022 yılında son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 8,7 olarak gerçekleşmiştir. Uygulanan sıkı para politikalarıyla 2023’te yüzde 6,9’a gerilemesi beklenen enflasyon, halen uzun dönem ortalamasının oldukça üzerindedir.Enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8’e gerilemesi beklenmektedir. Bu nedenle sıkı parasal duruşun birsüre daha devam etme ihtimali bulunmaktadır.
  • Ülkemizde daha dengeli, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedefliyoruz.
  • 2022 yılında 254,2 milyar dolar ile rekor kıran ihracatın, bu yıl 255 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Ticaret ortaklarımızdaki zayıf büyüme, 2023 yılı ihracatımızın sınırlı kalmasında belirleyici olmuştur.
  • Vergi kanunlarını gözden geçiriyoruz. Program döneminde çalışmalarımızı Meclis’imizin takdirine sunacağız.

Başa dön tuşu