Bitcoin, 2018 yılındaki geri dönüş performansını sergiliyor

Bitcoin fiyatındaki müspet görünüm korunuyor. Önder kripto para ünitesi, bir defa daha güçlü bir haftalık kapanış yapmayı başardı. Bu yükselişin akabinde ivmenin korunup korunamayacağı merak edilirken 2018 yılına benzeri göstergeler yatırımcıları heyecanlandırdı.

Kripto para piyasası 2023 yılına süratli bir giriş yaptı. 3 hafta üzere kısa bir müddette birçok altcoin, fiyatlarını katlamayı başardı. Bitcoin ise bu süreçte 23.000 dolar düzeyini aştı. Son iki haftada başkan kripto para ünitesinin toplam yükselişi %30’dan fazla oldu.

Tüm bu olumlu göstergeler, yatırımcıların piyasaya yaklaşımını da değiştirdi. Yükselişin devam edip etmeyeceği merak konusu olurken analistler, 2018 ayı piyasasından çıkışa misal bilgilerin oluştuğuna dikkat çekti.

Örneğin, tanınan kripto para piyasası analisti Crypto Wolf, yakın vakitte RSI’ın değerli bir kırılım yaşadığını belirtti. Wolf’a nazaran İzafî Güç Endeksi, yani RSI’daki boğa trendindeki değişimin daha evvel görülmemiş seviyede olduğunu belirtti.

Yine tanınan analiste nazaran son devirde, yatırımcıların çoğunlukla Bitcoin ayı piyasası modunda olması fakat bunun bilakis göstergelerin yükseliş taraflı olması da 2018 üzere daha evvel yaşanan büyük yükselişlere hayli benziyor.

Bilindiği üzere RSI, yatırımcılar tarafından bir varlığın belli bir fiyattan çok alım yahut çok satım yapılıp yapılmadığını belirlemek için kullanılan bir indikatör. Bu indikatörün, yatırım araçlarındaki yönelime dair işaretler verdiği düşünülür.

Bitcoin Fiyatında Yükseliş Sürecek mi?

Crypto Wolf üzere bir öbür kripto para piyasası analisti Trader Tardigrade de yakın devrin 2018 ayı piyasasının sonuna benzediğine dair bir paylaşım yaptı. Tanınan analiste nazaran BTC, fiyat grafiği ve RSI üzerinden 2018 sonrası boğa piyasasını tekrarlıyor:

Piyasadaki olumlu görünüm, yatırımcı yaklaşımını da değerli ölçüde değiştirmişe benziyor. Bitcoin Dehşet ve Açgözlülük Endeksi’ndeki değişim de bunu açıkça ortaya koyuyor. Son bilgilere nazaran bu endeks, 50’nin üzerine çıkarak dehşet bölgesinden çıkmayı başardı.

Bilindiği üzere aylardır Bitcoin Endişe ve Açgözlülük Endeksi, 20’nin altında “aşırı korku” bölgesinde bulunuyordu.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

Başa dön tuşu