Coinbase CEO’su Brian Armstrong: Bitcoin’de 3. Aşamaya Geçildi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasıyla Lider Trump’ı destekleyerek “Bitcoin üzere kripto paralar, siber cürüm, vergi kaçakçılığı, haraç, fidye, yasa dışı uyuşturucular ve insan kaçakçılığı üzere milyonlarca dolarlık yasa dışı faaliyetleri desteklemek için kullanıldı.” açıklamasında bulunmuştu.

Bitcoin’i “ulusal bir güvenlik sorunu” olarak gördüklerini söyleyen Munchin, dün gece yaptığı konuşmada ise Bitcoin için çok çok sıkı düzenlemeler getireceklerinin sinyalini verdi.

CNBC’nin Squawk Box programına konuk olan ABD Hazine Bakanı’nın gözardı ettiği bir gerçek vardı, o da birebir cürümlerin nakit para ile çok daha kolay bir formda işlendiğiydi. Bu görüşe itiraz eden Mnuchin, “Aynı aksiyonların nakit para ile kolaylıkla yapılabileceğine inanmıyorum. Bitcoin’in bir İsviçre banka hesabı üzere davranmasının önüne geçeceğiz. Bitcoin finansal sistem için sahiden büyük bir tehdit.” değerlendirmesinde bulundu.

Mnuchin’in açıklamaları birbiriyle çelişiyor olsa da makamının gücü dikkate alındığında bu çelişkilere takılmamak gerekiyor. Dünya genelinde şimdiye kadar Bitcoin büyük bir engellemeyle karşı karşıya kalmadı. Kaldı ki Bitcoin’i engellemek, yok etmek mümkün değil. Bunun farkında olan ABD’de “sıkı düzenlemeler getireceğiz” diyerek gözdağı verme niyetinde.

Bitcoin’in yükselişini engellemek için harekete geçenler aslında prestiji paralarla yapılan kara para aklama faaliyetlerine değinmiyor. Morgan Creek Digital CEO’su Anthony Pompliano, geçtiğimiz yıl 2 trilyon dolar aklandı. Bu kripto piyasasının toplam bedelinin 6.5 katından daha fazla.” diyerek değerli bir gerçeğe dikkat çekiyor.

Bu noktada Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un “Bir safhayı daha geride bıraktık. Uzun yıllar evvel hayalini kurduğum bir durum var. Kripto para piyasasının büyüme oranları ile ilgilenen bir Lider [ABD Başkanı]! Lakin şunu biliyorum ki evvel sizi görmezden gelirler, sonra gülerler ve sonra sizi bitirmek için üzerinize gelirler. En nihayetinde ise kazanan siz olursunuz. Bitcoin’de 3. kademeye geçildi.” kelamlarını hatırlamak gerekiyor.

Haber İçeriği: Coinbase CEO’su Brian Armstrong: Bitcoin’de 3. Etaba Geçildi

Başa dön tuşu