Dekar Yapı ve Yapı Kredi’den Türkiye’de Bir İlk

Dekar Yapı ve Yapı Kredi’nin geliştirdiği “Ödeme muhafazalı finans modeli” Ömerli’deki Dekar Kıyıbahçe projesinde birinci sefer uygulanacak.

Ulaşılabilir fiyatlarla bahçeli mesken geliştirme konusunda gayrimenkul kesiminin öncülerinden olan Dekar Yapı, Çekmeköy Ömerli’deki yeni projesi Dekar Kıyıbahçe’yi tanıttı. Yaklaşık 500 milyon TL’lik yatırımla gerçekleştirilecek, 244 adet konuttan oluşan proje, metrekaresi 7.700 TL’den başlayan avantajlı lansman fiyatlarıyla görücüye çıktı.

Dekar Yapı İdare Heyeti Lideri Salih Kuzu, “Yeni projemizde 7.500 metrekare büyüklüğünde 10 adet organik gölet bulunuyor. Her meskenin kendine ilişkin bir bahçesi ve gölete kıyısı var. Ayrıyeten yerdeki 200 adet yetişmiş ağacı koruyarak projemizi geliştirdik.” diye konuştu.

Kuzu, “Yapı Kredi ile yaptığımız işbirliği sonucunda Türkiye’de birinci kez uyguladığımız “Ödeme Muhafazalı Finans Modeli” ile de bölümde fark yaratacağımızı ve örnek teşkil edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Dekar Kıyıbahçe projesi, Dekar Yapı İdare Şurası Lideri Salih Kuzu konut sahipliğinde Çırağan Sarayı’nda, 12 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen basın lansmanıyla tanıtıldı.

Bahçeli bir mesken sahibi olmayı hayalden gerçeğe dönüştüren Dekar Kıyıbahçe, İstanbul Çekmeköy Ömerli’de 85 bin metrekare büyüklüğünde bir yerde, yaklaşık 500 milyon TL yatırım ile gerçekleştirilecek. Projede, 84 farklı blokta toplam 244 adet bahçeli dubleks mesken bulunuyor. Dekar Kıyıbahçe’de konutlar, 2+1, 3+1 ve 4+1 seçenekleriyle brüt 141 m² ve 200 m² ortasında değişiyor. Tüm meskenlerin 40 m² ile 200 m² ortasında değişen bahçeleri bulunuyor.

Dekar Kıyıbahçe projesinin birinci etap teslimleri Nisan 2020’de, projenin tamamının ise Mart 2021’de teslim edilmesi öngörülüyor.

Dekar Yapı İdare Heyeti Lideri Salih Kuzu, bahçeli konut konseptindeki deneyimlerine dikkat çekerek, ”Geliştirdiğimiz projelerile müşterilerimiz ve yatırımcılardan çok olumlu dönüşler alıyoruz. Dekar olarak bilhassa bahçeli mesken konsepti ile gayrimenkul bölümüne imzamızı attık. Ömerli’de geliştirdiğimiz yeni projemiz Dekar Kıyıbahçe için uzun çalışmalar ve araştırmalar yaptık. Yeni projemizde 7.500 metrekare büyüklüğünde 10 adet organik gölet bulunuyor. Her konutun kendine ilişkin bir bahçesi ve gölete kıyısı var. Ayrıyeten yerdeki 200 adet yetişmiş ağaç tespit edilerek bakım ve müdafaa altına alındı ve biz de bu ağaçları koruyarak projemizi geliştirdik.” diye konuştu.

Bölgenin gereksinimine nazaran proje geliştirilmeli

Bir projeyi hayata geçirirken empati kurduklarını anlatan Salih Kuzu, şöyle devam etti:

“Günümüz şartlarında hangi bölgede neye gereksinim var bunu görebiliyoruz. Dekar olarak yatay mimarinin en hoş örneklerini ulaşılabilir fiyatlarla sunuyoruz. Projeye başladığımız günden bugüne kadar Anadolu yakasına katma paha sağlayacak bir proje geliştirmek için uzun süren araştırmalar ve tahliller yaptık. Deneyimlerimiz ve bilgi birikimimiz ile ulaşılabilir bahçeli mesken konseptinin en hoş örneğini sergileyeceğimiz Dekar Kıyıbahçe projesinde yeşil ve tabiatla iç içe mükemmel bir site yaratacağız.”

Yapı Kredi İşbirliği ile Türkiye’de Birinci Kere Uygulanacak Finansman Modeli

Tüketici Kanunu’na nazaran, konut satışlarında müşteriye teminat verilmesi gerekiyor. Şimdiki olarak genelde verilen teminat yalnızca konut kredisi kullananlara finans kurumlarının verdiği teminatla hudutlu. Dekar ve Yapı Kredi, kesimde yaşanan bu zahmete bir tahlil getirmek hedefiyle “Ödeme Muhafazalı Finans Modeli”ni geliştirerek birinci uygulamasını Dekar Kıyıbahçe’de yapmaya başlayacak.

Dekar Yapı İdare Heyeti Lideri Salih Kuzu, geliştirilen finansman modeli hakkında bilgi verirken şunları söyledi:

Ödeme Muhafazalı Finans Modeli”nin hem müşterilere, hem gayrimenkul geliştirme şirketlerine hem de finansman kurumlarına en genel bağlamda 2 ana yararı bulunuyor. Birinci ana yarar; müşterilerden alınan peşinat, konut kredisi yahut peşin satış ödemelerinin tamamı yalnızca projeye harcanacak, bu harcamaların tamamı Yapı Kredi kontrolünde yapılacak. Bu model ile müşterilerin yalnızca konut kredisi değil, peşinat dahil tüm ödemelerinin Tüketici Kanunu’ndaki garantilere sahip olması Yapı Kredi tarafından muhafaza altına alınacak. İkinci ana yarar olarak da Yapı Kredi’nin sağladığı proje kredisi ile, satış ölçüsüne bağlı olmaksızın projenin vaktinde tamamlanması ve vaktinde teslim edilmesi garanti altına alınacak.

Sonuç olarak, Yapı Kredi ile ortak geliştirilen ve müşterilerin Dekar’a yaptığı ödemelerin tümünü koruyan “Ödeme Muhafazalı Finans Modeli”, Dekar Kıyıbahçe projesinin her türlü ekonomik aksiliklerde bile belirlenen teslim programına uygun olarak ilerlemesinin garantisi olacak. Bu işleyiş müşteri için de bir itimat hissi doğuracak ve müşterimiz parasının Yapı Kredi’de inançta olduğundan ve sırf proje için kullanılacağından emin olacak. Böylelikle müşterilerin mesken alırken yaptığı tüm ödemeleri garanti altına alan yesyeni bir sistemi Türkiye’ye getirmiş oluyoruz.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen ise “Türkiye’nin birinci özel bankası Yapı Kredi olarak 75. yaşımızı kutladığımız 2019 yılında, konut finansmanında da yeni bir prensip imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Ödeme Muhafazalı Finans Modelimiz kapsamında Dekar Yapı’nın Kıyıbahçe projesinden gayrimenkul satın alan tüketicilerin peşin ya da kredili olarak yaptıkları alım bedelleri üzerinde Yapı Kredi’nin blokesi olacak. Satın alınan gayrimenkul bedelleri üzerindeki blokaj, proje ilerledikçe, ilerleme basamağına nazaran modül parça kaldırılacak. Böylelikle, projenin sağlıklı bir biçimde tamamlanması garanti altında olacak. Yapı Kredi ile Türkiye’de birinci kere uygulanacak olan bu finansman modeli gayrimenkul bölümünde bugüne kadarki uygulamaları değiştiriyor. Bu iş birliği ile Türkiye’de konut alanında yarattığımız yeni finansman alternatifinin dalda örneklerinin artarak çoğalacağına inanıyorumdedi.

Dekar Kıyıbahçe Yeşillikler İçerisinde Ömür Vadediyor

Dekar Kıyıbahçe projesinden konut sahibi olanlar bahçeli bir hayatın yanı sıra birbirinden farklı imkanlar sunan toplumsal hayat ile de buluşacaklar. Projenin içerisinde yarı olimpik açık yüzme havuzu,3 adet çocuk parkı, tenis kortu, basketbol ve voleybol alanı, spor merkezi, sauna, kafe alanı ve bir market bulunacak.

BREEAM ‘Very Good’ Sertifikası Almaya Aday

Dekar Kıyıbahçe projesi dünyanın önde gelen ve en çok kullanılan bina çevresel kıymetlendirme metodu olan BREEAM ‘Very Good’ sertifikasını almaya da aday gösterildi.

Dekar Kıyıbahçe; BREEAM kıymetlendirme kriterleri doğrultusunda; idare, sıhhat ve konfor, gereç, güç ve su verimliliği, atık, kirlilik ve arazi kullanımı ve ekoloji gereklilikleri doğrultusunda en yüksek düzeyde verimlilik sağlayacak formda tasarlandı.

7.700 TL/m²’den Başlayan Fiyatlarla Satışta

Dekar Kıyıbahçe’de m² fiyatları 7.700 TL’den başlıyor. Birinci etabı 10 ay sonra Nisan 2020’de teslim edilecek projede lansmana özel peşin alımlarda % 20 indirim uygulanıyor. Ayrıyeten Yapı Kredi ile liste fiyatı üzerinden %0,98 faiz oranı ile kredi kullanılabiliyor.

Başa dön tuşu