Dolar, COVID-19’la ilgili haberler üzerine yükseldikten sonra Salı günü geriledi

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – ABD doları, Çin’deki COVID-19 krizinin kötüleşmesi ile güvenli limanlara yönelik artan talep sayesinde güçlü artışlar yaşamasının ardından Salı günü düşüş yaşadı.

Dolar Endeksi, 3 Kasım’dan bu yana en büyük günlük kazancı olan %0,8’e yakın yükselişin ardından %0,2 düşüşle 107,507 puana geriledi.

Çin, yeni COVID-19 vakalarında bir artış olduğunu bildirdi ve rekor seviyedeki günlük enfeksiyonlar, Pekin ve Şangay da dahil olmak üzere birçok ekonomik merkezde yeni karantina önlemlerine yol açtı.

Ülkenin başkenti Pekin’de de Mayıs sonundan bu yana COVID-19’a bağlı ilk ölüm vakası görüldü.

ING analistleri, yayımladıkları bir notta “Çin’in bazı şehirlerindeki son vaka dalgasının yine benzer kısıtlayıcı önlemlere yol açtığı ve COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasının henüz toptan bir değişikliğe uğramadığı görülüyor.” dedi.

Bu durum, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve bölgenin önemli itici gücü olan Çin’deki ekonomik faaliyetlerin ciddi şekilde etkileneceğine dair korkuları artırıyor.

Bununla birlikte bir önceki seansta dolarda görülen büyük kazançların ardından bugün bir konsolidasyon varmış gibi görünüyor.

Dolar/yuan %0,7’den fazla değer kazandıktan sonra %0,1 düşüşle 7,1586 seviyesine geriledi.

Öte yandan hükümetin, hanehalkı enerji faturalarına yardımcı olmak için ilk destek ödemelerine rağmen İngiltere devlet borçlanmasının Ekim ayında tahmin edilenden daha az büyümesinin ardından sterlin/dolar, %0,6’lık düşüşünü kısmen telafi ederek %0,2 artışla 1,1844’e yükseldi.

Kasım ayı için -27,6’dan -26,0’ya küçük bir iyileşme göstermesi beklenen Euro Bölgesi tüketici güveni rakamları öncesinde euro/dolar, %0,8’lik kaybın ardından toparlanarak %0,2 artışla 1,0265 seviyesine ulaştı.

Dolar/yen bir önceki seansta %1’den fazla yükseldikten sonra %0,2 düşerek 141,81 seviyesine gerilerken riske hassas AUD/USD çifti, yaklaşık %1’lik düşüş sonrası %0,3 kazanarak 0,6623 seviyesinden işlem gördü.

Eylül ayında enerji ve enflasyon krizlerinin büyük ekonomileri resesyona itme riski taşıdığı uyarısında bulunan OECD, Salı günü son ekonomik görünümünü yayımlayacak.

Başa dön tuşu