BONO&FX-Fed’den faiz indirim beklentilerinin artmasıyla iç risklere karşın dolar/TL’de aşağı hareket gözleniyor

İSTANBUL, 11 Temmuz (Reuters) – Merkez Bankası (TCMB) Lideri Murat Çetinkaya'nın misyondan alınmasının akabinde baskı altında kalan dolar/TL'de Fed Lideri Jerome Powell'ın daha büyük faiz indirimi beklentilerini canlandıran açıklamaları sonrası aşağı istikametli hareket sürüyor.

Dün güne 5.73 civarından başlayan dolar/TL TRYTOMD3= Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TCMB'ye yönelik açıklamaları akabinde 5.75'in üzerini görse de Fed'den gelen açıklamalarla birlikte tarafını aşağı çevirdi.

Dolar/TL bu sabah saat 5.6690/5.6710 düzeyinde bulunuyor. Tıpkı saat sepet bazında TL 6.0266/6.0314, euro/TL ise 6.3841/6.3871 düzeyinde.

Powell dün Kongre'ye yaptığı konuşmada ABD iktisadının beklentilerin altında gelen imalat verisi, zayıf enflasyon ve devam eden ticaret savaşı nedeniyle tehdit altında olmaya devam ettiğini, Fed'in ABD'de ekonomik büyümeyi sürdürmek için “uygun şekilde” adım atmaya hazır olduğunu belirtti.

ABD'de geçen hafta açıklanan tarımdışı istihdam verisi Fed'in faizleri 50 baz puan düşüreceğine beklentilerini azaltmıştı. Piyasalar 25 baz puanlık faiz indirimini daha muhtemel bir seçenek olarak görüyorlardı.

Ancak Powell'ın dünyanın en büyük iktisadına ait temkinli açıklamaları Fed'in 30-31 Temmuz tarihlerde yapacağı toplantıda daha büyük çaplı faiz indirimine gideceği beklentilerini tekrar canlandırdı. Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, dolarda önemli zayıflama olmasa da pahalanmanın sonlu kalmasını beklediklerini söyleyerek, “Bu nedenle gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para ünitelerinde çapraz fiyatlamalarda bir müddet daha beklentilere paralel güçlü duruş devam edebilir. Negatif ayrışma ise varlık kümesi bazında ülkeye has risklerle kelam konusu olacaktır” dedi.

TCMB'de lider değişikliğinin fiyatlara bir ölçü yansıdığını lakin, orta-uzun vadede global risk iştahının bozulması halinde daha fazla fiyatlanabileceğini belirten Gödek, “Endekste ve kurda fiyatlama hiç yapılmadı değil fakat hala dış piyasalar destekleyici durumda ve Türkiye dahil birden fazla gelişmekte olan piyasa bundan yararlanmaya devam edecek üzere görünüyor” dedi.

Gödek, dolar/TL'de 5.67-5.63 düzeylerinin takviye, 5.77-5.83 düzeylerinin ise direnç pozisyonunda olduğunu belirtti.

Dolarda gözlenen kıymet kaybına paralel, global olarak faizlerin düşük seyredecek olması TL dahil gelişmekte olan ülke para ünitelerinde olumlu bir havaya neden oluyor.

Ancak global piyasalardaki olumlu havaya rağmen yurtiçindeki risklerin TL'de baskı yaratma potansiyeli bulunuyor.

Analistler yüksek dolarizasyon, TCMB'nin para siyasetine ait belirsizlikler, bu ay içinde teslim edilmesi beklenen S-400'ler nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulama ihtimali ve Türkiye'nin Kıbrıs'ın kuzeydoğusunda yeni bir petrol ve doğalgaz sondaj faaliyeti yürütmeye başlamasıyla Doğu Akdeniz'de güç kaynaklı artmaya başlayan tansiyonun TL için global piyasalara paralel mümkün bedel yararları karşısındaki ana risk ögeleri olarak öne çıktığını belirtiyor.

Bu çerçevede yeni lider Murat Uysal'ın önümüzdeki günlerde düzenlemesi beklenen toplantıda para siyasetine yönelik vereceği bildiriler yakından izlenirken, 25 Temmuz'da yapılması beklenen faiz indiriminin beklenenden daha agresif olup olmayacağı piyasalarda taraf belirleyici olacak.

Reuters'ın dün 18 kurumun iştiraki ile yaptığı ankete nazaran Çetinkaya'nın misyondan alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Murat Uysal'ın TCMB başkanlığına getirilmesinin akabinde bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB'den indirim beklentisi lider değişimi öncesine nazaran 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi.

TCMB'nin bu ay faiz indirimlerine başlamasını bekleyen iştirakçilerin sayısı da liderin değişiminden evvelki periyoda nazaran arttı. L8N24B328

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “faizde verilen talimatlara” uymadığı için vazifeden aldığı TCMB Lideri Murat Çetinkaya'nın bundan evvelki kararları nedeniyle “ağır bedeller” ödediklerini, merkez bankasının büsbütün revize edemezler ise önemli dertlerle karşı karşıya kalacaklarını belirterek, bundan sonraki süreçte faiz siyasetlerinin nasıl şekillendiğinin de en kısa müddette görüleceğini söyledi. piyasasında ise Cuma günü son süreçte %18.98 düzeyinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta son süreçte %19.29 düzeyindeydi.

Cuma günü spot kapanışta ortalama %16.08, valörde son süreçte %16.21 düzeyinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta son süreçte %17.17 düzeyindeydi.

Başa dön tuşu