Ethereum Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda ETH Satın Alma Rehberi

Bu rehberde Ethereum nasıl satın alınır, nereden alınır üzere sorulara yanıt vereceğiz. Artık gelin 4 adımda Türk Lirası ile Ethereum yahut ETH nasıl alınır sorusunun yanıtına geçelim.

Ethereum Nedir? En kolay haliyle Ethereum, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayan, Blockchain teknolojisine dayanan açık kaynak kodlu platformdur.

Bitcoin üzere, Ethereum da halka açık bir ağdır. İkisi ortasında birtakım kıymetli teknik farklılıklar olsa da, not edilmesi gereken en kıymetli ayrım, Bitcoin ve Ethereum’un maksat ve kabiliyette değerli ölçüde farklı olduklarıdır. Bitcoin, yenilikçi bir ödeme ağı, eşler ortası teknolojiyi kullanarak merkez otorite yahut banka olmadan çalışan elektronik para sistemine özel bir Blockchain teknolojisi uygulaması sunar. Bitcoin’de Blockchain teknolojisini dijital paranın (Bitcoin) sahipliğini izlemek için kullanılırken, Ethereum, Blockchain teknolojisini merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesi ve çalıştırılmasına odaklanır.

“Ethereum Nedir” başlıklı rehberimizden Ethereum hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ethereum Nasıl Alınır? 1 Ethereum (ETH) Kaç TL? Öncelikle yatırım yahut trade gayeli satın almak istediğiniz Ethereum’un (ETH) fiyatına bir bakalım. Şu an itibariyle (Fiyat dataları anlık olarak güncellenmektedir. Borsalara nazaran farklılık gösterebilir) 1 Ethereum (ETH) ₺ 1.216,33 TL’ye ve $ 213,30 dolara karşılık gelmektedir.

Türk Lirası ile Ethereum Nasıl Alınır? Türk Lirası ile Ethereum satın alabileceğiniz birçok platform, kripto para borsası bulunmaktadır. Bu borsalar ortasından öne çıkan ise Paribu’dur.

Bu rehberde anlatımımızı hacim bakımından Türkiye’nin en büyük kripto para borsası olan Paribu üzerinden yapacağız. Paribu, kurulduğu günden bu yana kullanıcılarına en inançlı bir formda alım-satım imkanı sunan bir platform olması bakımından rakiplerinden bir adım öndedir.

Borsaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1 Borsaya Kayıt Olma Borsadan Ethereum satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun anasayfasındaki kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

2 Kimlik Doğrulama Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken birinci şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar üzereyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı süreç güvenliği ve banka süreçlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz ferdî bilgileriniz şifrelenmiş olarak koruma edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında diğer hiçbir gaye için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki temas seçeneklerinden “Hesap Ayarları” seçeneğine tıklamalısınız. Kimlik onaylama sürecini daha evvel yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Ardından “Kimlik Onayı” sekmesine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve yanlışsız bir biçimde girmelisiniz.

Kimlik onayını almanız için bir süre beklemeniz gerekecek. Genelde bu süreç 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3 Borsa Hesabına Türk Lirası Yatırma Kimlik onayının akabinde artık Ethereum satın alma basamağına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme sürecini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale-EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece isminize açılmış ferdi, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir şahsa ilişkin hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz ölçü denetimlerin akabinde sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
 • Banka süreçleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız kıymetlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler süreç fiyatı düşülerek iade edilir.
 • Hesabınıza tanımlanan sabit yatırım kodunuz ile gerçekleştirdiğiniz tüm transferleriniz otomatik olarak Paribu bakiyenize yansıtılır. Ayrıyeten bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece isminize kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma süreci gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım süreci yapılamaz.
 • Yatırdığınız meblağın %1’i (KDV dahil), Papara komitesi olarak hesabınızdan tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma süreçlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın “Yatırma İşlemleri” menüsüne gitmelisiniz.

4 Ethereum Satın Alma Üstteki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık Ethereum satın alım sürecine başlayabiliriz. Ethereum satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 • Market
 • Kolay Alış
 • Market Üzerinden Ethereum Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Market üzerinden Ethereum alırken ünite fiyatı siz belirlersiniz. Bu ünite fiyatı belirlerken şimdiki Ethereum fiyatını dikkate almalısınız.
  • Birim fiyatınız aktüel Ethereum fiyatına ne kadar yakın olursa alım süreciniz o kadar süratli gerçekleşir.
  • Birim fiyatın çok altında bir alım buyruğu girerseniz alım süreci için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
  • Birim fiyatın çok üstünde bir alım buyruğu girerseniz alım anında gerçekleşir, lakin bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

  Kolay Alış Üzerinden Ethereum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Kolay Alış süreci markette yer alan buyruklar kullanılarak yapılır.
  • Almak istediğiniz Ethereum ölçüsüne bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
  • Kolay alış üzerinden yapılan alımlar anlık olarak gerçekleşir.

  Haber İçeriği: Ethereum Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda ETH Satın Alma Rehberi

  Başa dön tuşu