Japonya Merkez Bankası şahin bir politikaya geçiş yapabilir

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Japonya Merkez Bankasının (BoJ) bir politika değişikliğiyle piyasaları şaşırtması ve ülkenin ultra genişlemeci para politikasına son vermeye ışık yakmasının ardından ABD doları düştü ve Japon yeni sıçradı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,5 düşüşle 103,868 seviyesine geriledi.

BoJ beklendiği gibi gösterge faiz oranlarını sıfıra yakın seviyede tuttu ancak devlet tahvillerindeki getiri dalgalanmaları için aralığı %-0,25 ile %0,25 aralığından %-0,5 ile %0,5 aralığına genişletti.

Tüketici enflasyonu Kasım ayında 40 yılın en yüksek seviyesine çıkarken bankanın son hamleleri, BoJ’un nihayetinde politikayı sıkılaştıracağının ve gelişmiş dünyada ultra güvercin duruşu benimseyen son bankanın da değişikliğe gideceğinin habercisi olarak görüldü. Bunun ardından dolar/yen paritesi %3,3 düşerek 132,40 ile son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

BoJ, büyük ölçüde yerel ve ABD faiz oranları arasındaki farkın açılmasıyla bu yıl yendeki keskin düşüşün ardından Ekim ayında para birimini desteklemek için müdahale etmek zorunda kaldı.

Öte yandan euro, geçen hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından alınan şahin duruşun tadını çıkarmaya devam etti ve euro/dolar %0,1 artışla 1,0612 seviyesine yükseldi.

ING analistleri bir notta, “ECB, enflasyonla mücadelesine yardımcı olması için bariz bir şekilde daha güçlü bir euro istiyor.” dedi. “Geçen haftaki basın toplantısında Başkan Christine Lagarde, ECB’nin Fed’den daha uzun süre sıkılaştırma yapacağını vurgulamaya hevesliydi.”

Bununla birlikte Almanya’nın üretici fiyat endeksi Kasım ayında üst üste ikinci ayda da yavaşladı ve yüksek enflasyonun azalıyor olabileceğine dair işaretlere katkıda bulundu.

Sanayi ürünleri üretici fiyatları Ekim ayındaki yıllık %34,5’lik artışa kıyasla geçen yılın aynı ayına göre %28,2 artış gösterdi.

Enflasyon 40 yılın en yüksek seviyelerine yaklaşırken işçilerin ücret artışlarını telafi etmek için grev dalgası altında mücadele ettiği İngiltere’de, sterlin/dolar 1,2146 seviyesinde büyük ölçüde yatay seyretti.

ING, “İngiltere Merkez Bankasının (BoE) sıkılaştırma döngüsünü sonlandırmaya Fed’den daha yakın olması ve İngiltere’nin büyük cari açığının küresel bir yavaşlamada sterlini savunmasız bırakması nedeniyle sterlinin, euro’daki güçlenmenin ana kurbanı olabileceğini” söyledi.

Riske hassas AUD/USD %0,5 düşüşle 0,6666 seviyesine gerilerken dolar/yen %0,1 azalarak 6,9730 seviyesine geriledi. Çin Merkez Bankası (PBoC) temel borç verme faizini, bulunduğu en düşük seviyelerde tuttu.

Başa dön tuşu