Kraken CEO’su: Bitcoin Fiyatını Artıran Şey Tether’in USDT Arzı Değil

Büyük kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell, stablecoin şirketi Tether’in Bitcoin fiyatını artırmak için USDT basıp basmadığı konusundaki kuşkuları reddetti. Powell, TD Ameritrade Network ile yaptığı son röportajda bu yıl içinde artan Tether arzı ile bağlı olarak borsada daha fazla ABD doları gördüğünü söyledi.

Powell, “Tether’de neler olup bittiğine dair hiçbir bilgim yok, lakin Tether arzında bir artış olduğunda Karaken’e gelen ABD doları ölçüsünde bir artış olduğunu görüyoruz. Öbür borsalarda da durumun birebir olduğundan eminim.” değerlendirmesinde bulundu.

Kraken CEO’suna nazaran, yeni USDT’nin piyasaya sürülmesi sonrası yalnızca Blockchain üzerinde Tether olarak temsil edilmiyor ve yüzde 99’u ABD doları olarak borsalara giriyor. “Bu yüzden Tether’in USDT arzının yeni fiat paraların gelmesinin bir sonucu olduğuna inanıyorum.” diyen Powell, son vakitlerde Kraken’e büyük ölçülerde fiat para girişi olduğuna dikkat çekiyor.

Tether’in tüm borsalar ortasındaki fiili tedarikin küçük bir modülü olduğuna dikkat çeken Powell, basılan her yeni USDT’nin sisteme gelen gerçek doları yansıttığını belirtiyor. Her yeni USDT arzı ile Bitcoin fiyatının arttığı tezine değinen Powell, “Bitcoin fiyatını Tether’in USDT arzı değil, yüksek ferdi yatırımcı talebi artırıyor.” diyor.

Tether, yeni ayın birinci gününde 100 milyon pahasında 100 milyon USDT’yi piyasaya sürmüştü. Şirket, geçtiğimiz ay toplamda 350 milyon dolar bedelinde 350 milyon USDT piyasaya sürdü. CoinMarketCap’in datalarına nazaran, 3.6 milyar dolarlık piyasa kıymetiyle en büyük 8. kripto para ünitesi olan USDT’nin son 24 saatteki toplam hacmi 30.1 milyar dolar.

Haber İçeriği: Kraken CEO’su: Bitcoin Fiyatını Artıran Şey Tether’in USDT Arzı Değil

Başa dön tuşu