Kripto para endüstrisinde gündeme yansıyan 5 gelişme

Investing.com – Kripto para sanayisinde bugün gündeme gelen 5 gelişmeyi özetledik

Coinbase yakın vakitte listeleyeceği 3 kripto parayı açıkladı

Coinbase tarafından yapılan duyuruda borsa, 2023 yılının birinci listelemelerini duyurdu. Buna nazaran Coinbase, şimdi tarihini açıklamasa da kısa mühlet içerisinde Audius (AUDIO), Threshold (T) ve Axelar (AXL) varlıklarını platformuna ekleyeceğini bildirdi.

Bu varlıklar ortasında Threshold, haftanın birinci iki günü %170’i bulan değerli bir yükselişin akabinde bugün %20 bedel kaybı gördü. AUDIO ise hafta başından bu yana %90’ı bulan yükseliş kaydettikten sonra bugün satıcılı hareket ederken 0,365 dolar doruğundan an prestijiyle %28’lik düşüşle 0,26 dolara geriledi. Axelar piyasasında ise listeleme haberinin fiyatlanmadığı görüldü.

Blockstream, madencilik bölümünde kullanmak üzere 125 milyon dolar fon topladı

Bitcoin madenciliği ve altyapı sağlayıcısı Blockstream, dönüştürülebilir tahvil ve kredi finansmanı çeşidinde 125 milyon dolarlık fon topladı.

Kripto madenciliği sanayinde uzun müddettir yaşanan problemler nedeniyle şirketler faaliyetlerini sürdürmekte zorlanırken şirket, yürekli bir karar alarak kurumsal bitcoin madenciliği hizmetlerini genişletmek için kıymetli bir adım atacak. Blockstream şu anda altyapı takviyesinde 500 megavatın üzerinde güce sahip.

Blockstream, 2021 yılındaki yatırım çeşidinde da 210 milyon dolar fon toplamıştı.

BlockFi’ın finansal sonuçlarında FTX ve Alameda’dan 1,2 milyar dolar alacaklı olduğu görüldü

İflas eden kripto kredi kuruluşu BlockFi’ın yakın vakitte açıklanan mali bilgilerine nazaran, FTX ve Alameda Research’e bağlı alacakları 1,2 milyar doların üzerinde.

BlockFi’ın son bilgileri, iflas eden öbür şirketlerden alacaklarının evvelki açıklamalara nazaran daha fazla olduğunu ortaya koydu. Buna nazaran şirketin, 14 Ocak prestijiyle FTX’te 415,9 milyon dolar bedelinde varlığı kelam konusuyken Alameda’ya kullandırılan 831,3 milyon dolarlık kredisi bulunuyor.

BlockFi’ın hukuk ünitesi, daha evvel Alameda’ya kullandırılan kredinin 671 milyon dolar kıymetinde ve FTX’te kalan varlıklarının ise 355 milyon dolar olduğunu bildirmişti. O vakitten bu yana kripto varlık fiyatlarının bedel kazanmasıyla alacak ölçüsünün dolar bazında pahası de artmış oldu.

Birleşik Krallık Hazinesi, Dijital Pound için yolunda değerli bir adım atıyor

Birleşik Krallık Hazinesi tarafından açılan bir iş ilanında “Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi Başkanı” arandığı görüldü. İlan açıklamasında, adayların Hazinesinin potansiyel bir dijital pound – İngiltere merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC)- üzerindeki çalışmalarının liderliğinden sorumlu olacağı yazıyor.

Potansiyel CBDC lideri, İngiltere Merkez Bankası ile birlikte hükümetin dijital pound hakkında yakında yayımlanacak danışmanlığı konusunda çalışacak ve Hazine takımına liderlik edecek. Bu ilan Birleşik Krallık’ta bir CBDC’nin hayata geçirilmesi çalışmaları kapsamında açılırken şimdi ülkede bu tarafta kesin bir karar alınmadı.

Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF), yakın vakitte yayımladığı bir araştırma raporunda merkez bankalarının yarısından fazlasının 10 yıl içerisinde kendi dijital para ünitelerini piyasaya çıkaracaklarını öngörmesi, bilhassa gelişmiş ülkeleri bu mevzuyu ayrıntılı halde araştırmaya yöneltiyor.

“Bitcoin Rainbow” grafiği, BTC’nin boğa dönemine girdiğine yönelik sinyaller veriyor

Bitcoin, yıla yükselişle başlarken piyasada yükselişin devam edip etmeyeceğine dair soru işaretleri geçerliliğini koruyor.

Belirsizlik devam ederken piyasada son vakitlerde bir çok analist görüşünü sundu. Bunlardan biri ise Bitcoincenter tarafından geliştirilen BTC Rainbow göstergesiyle geldi. Gösterge, Bitcoin’in boğa döneminin birinci kademesine girdiğine dair birtakım sinyaller veriyor.

Bitcoin Rainbow göstergesi, bugün prestijiyle Bitcoin’in çok satım bölgesinden çıkarak talep bölgesine ulaştığına işaret ediyor. Bu eğilimin son olarak pandeminin başladığı Mart 2020 devrindeki düzeyleri yansıtması, analistlerin Bitcoin’de yükselişin devam edebileceğine dair yorumlar yapmasına neden oluyor.

Bitcoin Rainbow göstergesi, özetle logaritmik bir gerilemeyi takip eden renk bantlarından oluşur ve uzun vadeli hareketlerine ait potansiyel bir görüş sağlamak için geçmiş Bitcoin fiyat performansını takip eder.

Takip etmeniz gereken 5 finansal araç

Piyasaların hareketlendiği şu günlerde yatırımcıların aklında tek bir soru var: Hangi finansal araçları takip etmeliyiz?

Bu sorunun cevabı için bugün saat 20.00’de webinar’ımıza davetlisiniz!

Ömer Faruk Zorbacı, “Ayı mı Boğa mı?” başlıklı yayında takip edilmesi gereken finansal araçlar hakkında ipuçları verecek.

Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Yazar: Günay Caymaz

Başa dön tuşu