Kripto para sektöründe günün 5 önemli gelişmesi

Investing.com – Kripto para piyasası gündemine yansıyan beş kıymetli gelişmeyi aşağıdaki üzere derledik. 

Cameron Winklevoss, Barry Silbert’in DCG’nin CEO’luk misyonundan alınmasını istiyor

Kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert’in şirketi yönetecek yeterliliğe sahip olmadığını tez ederek vazifeden alınmasını talep etti.

Winklevoss’a nazaran DCG, Gemini’ye ödeme yapmadı ve bu da Gemini’nin müşteri ödemelerini yapamamasına neden oldu. Winklevoss, ayrıyeten Genesis Küresel Capital’in Gemini’nin Earn Programına dahil yaklaşık 340.000 kullanıcısını dolandırdığını tez etti.

Winklevoss, reaksiyonunu Digital Currency Group idare konseyine yazılan açık bir mektupla lisana getirdi. Ayrıyeten Gemini CEO’su, 2 Ocak’ta Silbert’e hitaben diğer bir mektup yazdı. Silbert’e yazılan mektupta Winklevoss, Gemini’nin kurucu ortağının 900 milyon dolar borçlu olduğunu ve 8 Ocak tarihine kadar bu borcun ödenmesi gerektiğini söz etti, lakin rastgele bir ödeme yapılmadı.

Ark Invest, Coinbase payı alımına devam ediyor

Coinbase, güç vakitler geçirirken Ark Invest, dün 1,45 milyon dolarlık daha COIN alımı yaptığını duyurdu. Yatırım şirketi yaklaşık bir aylık müddet zarfında 10’un üzerinde alım süreci gerçekleştirdi. 

Cathie Wood liderliğindeki yatırım firması Ark Invest’in dün 33.756 adet COIN payı daha aldığı bildirildi. Yatırım şirketi geçen hafta da iki seferde toplam 172.276 COIN payı alırken bu hisseleri, iki farklı ETF fonu olan ARKW ve ARKF’ye tahsis etti.

Coinbase içeriden bilgi ticareti davasında mahpus cezası çıktı

Kripto borsası Coinbase’in eski proje yöneticilerinden Ishan Wahi’nin içeriden öğrenenlerin ticareti ile bilgi almakla suçlanan kardeşi Nikhil Wahi, 10 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

ABD yetkilileri geçen yıl Temmuz ayında kardeşleri ve Houston’dan Hint asıllı Amerikalı arkadaşları Sameer Ramani’yi Coinbase’den kapalı bilgileri kullanarak ve yasadışı biçimde 1,5 milyon dolarlık elektronik dolandırıcılık yapmakla suçladı. Dava devam ederken Nikhil, elektronik dolandırıcılık kabahatini kabul etti. Ishan, içeriden öğrenenlerin ticaretiyle ilgili suçlamaları reddetti ve arkadaşları Ramani ise hâlâ kayıp.

Shibu Inu, Bugatti Group ile iş birliğine hazırlanıyor

Shiba Inu ekosisteminin toplumsal medya hesabından Kuzey Amerikalı lüks marka Bugatti Group ile Shiba ortasında yeni bir paydaşlığın duyurulacağı öne sürüldü.

Shiba hesabından paylaşılan tweet’e nazaran proje, önümüzdeki birkaç gün içinde yapılacak bir aktiflik ile duyurulacak. Ayrıyeten yapılan paylaşımda Bugatti Group’un resmi hesabı da etiketlendi.

Crypto.com, Kanada’da USDT süreçlerini durdurma kararı aldı

Kripto piyasasının en büyük sabit kripto varlığı USDT, Kanadalı düzenleyicilerinin baskısı altında. Bu baskıdan en son etkilenen borsa olan Crypto.com, Kanadalı kullancıları için USDT süreçlerine son vermek zorunda kaldı. Kripto borsası, 31 Ocak tarihine kadar tüm USDT süreçlerinin tamamlanması gerektiğini bildirdi. 

Yapılan açıklamaya nazaran Ocak sonuna kadar kullanıcıları USDT varlıkları ya borsadan çekmeli ya da öteki bir kripto parayla değiştirmeli. Bunu yapmayan kullanıcıların tüm USDT bakiyelerinin otomatik olarak Circle’ın sabit varlığı USDC’ye çevrileceği bilgisi verildi.

Yazar: Günay Caymaz

Başa dön tuşu