Binance Ekibine Ayrılan 2.5 Milyar Dolar Değerindeki 80 Milyon Adet BNB Yakılacak!

En büyük kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, bugün yaptığı açıklamayla 2.5 milyar dolar pahasındaki 80 milyon adet BNB’nin yakılacağını söyledi.

Binance’ın bir müddettir yakım programı uyguluyordu. Bu program ile süreç hacmine oranla belirlenen ölçüdeki BNB her çeyrekte dolanımdan çıkarılıyor ve bu formda BNB’nin arzı azaltılıyor. 100 milyon adet BNB kalana dek bu program devam edecek.

İlk basamakta BNB’nin toplam arzı 200 milyondu. Geçtiğimiz iki yıl boyunca belli dönemlerde yakılan BNB’lerle arz ölçüsü 189 milyona kadar indirildi. Şimdiye kadar yakılan BNB’ler süreç fiyatlarından elde ediliyordu. Program 100 milyon BNB kalana kadar kaldığı yerden devam edecek, lakin bu sefer süreç fiyatlarından kazanılan BNB’den değil, borsanın takımına tahsis edilen 80 milyonluk BNB’den karşılacak.

Zhao, yakılmak için bekleyen 89 milyon adet BNB’nin 80 milyonunun takımın BNB’sinden karşılanacağını, kalan 9 milyonluk BNB’nin ise Binance.com aracılığıyla yakılacağını belirtti.

The Block’un araştırma yöneticisi Larry Cermak, temelde yakılacak BNB ölçüsünün değişmeden kalacağına dikkat çekerek, bu atağın yasa tasalar ve Binance US’te BNB’yi listeleyebilmek için alınmış bir karar olduğunu iler sürdü.

Cermak’a nazaran, Binance bu yolla BNB’nin menkul değer olarak sonlandırılmasının önüne geçmek istiyor ve onu bir ekosistem token’ı olarak göstermeye çalışıyor.

Tüm bunlara ek olarak, Binance bugün 23.84 milyon dolarlık 808.888 adet BNB’nin yakılarak dolanımdan çıkarıldığını açıkladı. Borsa şimdiye kadar 8 kere BNB yakımı gerçekleştirdi. Bu BNB yakımlarında 12.5 milyon BNB dolaşımdam çıkarıldı ve dolanımdan çıkarılan BNB’lerin bugünkü bedeli 400 milyon dolar.

Binance takımına ayrılan BNB’lerin yakılacağının duyurulmasının akabinde BNB’nin fiyatı yaklaşık yüzde 11 kıymet kazanarak 29 dolardan 32,16 dolara kadar çıktı. Yayın sırasında BNB’nin fiyatı 31,97 dolardan el değiştiriyordu.

Haber İçeriği: Binance Grubuna Ayrılan 2.5 Milyar Dolar Pahasındaki 80 Milyon Adet BNB Yakılacak!

Başa dön tuşu