Merkez Bankası enflasyon güncellemesi ile memur zammı için yeni tahmin!

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, bu verileri değerlendirerek, “Görünüşe göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri ile memurlara, maaş zammı yapılabileceğini düşünüyorum. Bu artışın yüzde 50’ye yakın olabileceğini tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Ekonomist Muhammet Bayram, yıl sonu için olası toplu sözleşme zammı ve memur emeklilerinin enflasyon farkına dair açıklamalarda bulundu. 

MEMURA ENFLASYONUN ÜZERİNDE 9 PUANLIK FARK!

Bayram, “Ocak ayında verilecek toplu sözleşme zammının yüzde 15 civarında olmasını bekliyoruz. Bu, şu anki enflasyon oranının yüzde 9 puan üzerinde bir artış anlamına geliyor. Bu nedenle memurlar ve memur emeklilerine, enflasyonun üzerinde yüzde 9 puanlık bir fark verilecektir” dedi.

Bayram’ın açıklamaları şu şekilde:

“Merkez Bankası, ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ni açıkladı. Bu ankete göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68 civarına yukarı yönlü revize edildi. Yılın ikinci yarısındaki enflasyon oranları, temmuzda yüzde 9.49, ağustosta yüzde 9.09 olarak gerçekleşti. Eylülde ise bu oran neredeyse yarı yarıya düşerek enflasyon artış hızını yüzde 4.75 seviyelerine çekti.

Bu bağlamda, memur ve emeklilerin ilk 3 ay için yüzde 25.11 oranındaki enflasyon farkları belirlendi. Merkez Bankası anketi sonrasında bizim yıl sonu enflasyon beklentimiz yüzde 75 civarında. Bu nedenle yıl sonunda enflasyonun yüzde 75 civarında kapatabileceğimizi öngörüyoruz.”

Sağlık Bakanlığı personeli için 403,9 milyar TL ödenek ayrıldı!

Sağlık Bakanlığı personeli için 403,9 milyar TL ödenek ayrıldı!

3 aylık enflasyon farkı bekleniyor

3 aylık daha enflasyon verisi var. Gelecek ayın 3’ünde ekim ayı enflasyon verileri açıklanacak. Yılın ikinci altı ayından sonra açıklanan ilk 3 aylık enflasyon yüzde 25.11’di. Yeni gelen enflasyon verisi ile birlikte bu artacaktır, ancak iki aylık veriyi daha bekleyeceğiz.

ÇALIŞMA BAKANI: MEMURA YÜZDE 50 DEMİŞTİ!

Yıl sonu enflasyon farkı ise sayın Bakan Vedat Işıkhan’ın açıkladığı gibi yüzde 38’ler civarında olacaktır. Bakanın memur ve memur emeklilerine ise yüzde 50 civarında zam yapılacağını söylenmesinin nedeni haziran ayındaki toplu sözleşme zammının yüzde 6 seviyesinde olmasından dolayıdır. Ocak ayında ise verilecek toplu sözleşme zammı yüzde 15 seviyesinde. Arada 9 puanlık bir fark bulunuyor. Bundan dolayı memur ve memur emeklilerine enflasyonun üzerinde 9 puanlık fark verilecek.

Sene sonu itibarıyla yapılacak zam her ne kadar SSK ve Bağ-kur emeklileri için yüzde 38 olarak düşünülse de son dönemlerde artışlar hep enflasyon farkı + refah payı şeklinde yapıldı.

Yine yüzde 50’ye yakın SSK ve Bağ-kur emeklilerine, memurlara maaş zammı yapılacağını düşünüyorum.

Asgari ücret zammı ne kadar olur?

Asgari ücretliye de en az enflasyon farkı kadar bir artış yapılacaktır. Ara dönemde yüzde 35 zam yapıldı. Yapılan ara zamla birlikte SSK ve Bağ-kur emeklilerine göre daha fazla bir zam yapılmış oldu. O yüzden en az enflasyon farkı kadar asgari ücretliye bir artış yapılabileceğini düşünüyorum.”

Başa dön tuşu