Merkez Bankası’ndan Beklenen Faiz Kararı Açıklandı!

Para Politikası Kurulu, Başkan Hafize Gaye Erkan liderliğinde toplandı ve politika faizi olarak belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını açıkladı.

Ocak ayına ait politika faizi yüzde 42,5 olarak belirlenmişti. Ancak, Merkez Bankası, alınan kararla birlikte politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkardı. Bu karar, piyasadaki beklentilere uygun bir şekilde gerçekleşti.

Kurulun karar metninde, orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşacak parasal ve finansal koşulları sağlamaya devam edileceği vurgulandı. Aynı zamanda, kurulun fiyat istikrarını temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği ifade edildi.

“Gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldı”

TCMB’nin karar metninde öne çıkanlar ise parasal sıkılaşma sürecinde sona gelindiğinin sinyallerini verdi:

Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise parasal sıkılık gözden geçirilecektir.

“Manşet enflasyon son Enflasyon Raporu’na uyumlu bir artış kaydetti”

Aralık ayında manşet enflasyon son Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu bir artış kaydetmiştir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin, öngörülen dezenflasyon süreci ile tutarlı seyrettiğine işaret etmektedir.

“Fiyatlama davranışlarında başlayan sınırlı iyileşmenin devam ettiği değerlendirildi”

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında başlayan sınırlı iyileşmenin devam ettiğini değerlendirmektedir. Dış finansman koşulları, rezervlerdeki güçlenme, cari dengedeki iyileşme ve Türk Lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmüştür.

“Sadeleşme süreci devam edecek”

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Kurul, sadeleştirme süreciyle uyumlu şekilde, kredi arzında ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara karşın, makroihtiyati kararlarla parasal aktarım mekanizmasını destekleyecektir. Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir.

Merkez Bankası’nın faiz adımları

Tarih / Faiz oranı

Mayıs: Yüzde 8,50

Haziran: Yüzde 15,00

Temmuz: Yüzde 17,50

Ağustos: Yüzde 25,00

Eylül: Yüzde 30,00

Ekim: Yüzde 35,00

Motorine Yeni Zam Geliyor!

Motorine Yeni Zam Geliyor!

Kasım: Yüzde 40,00

Aralık: Yüzde 42,50

Ocak: Yüzde 45,00

Başa dön tuşu