Roubini: “Kriptonun %90’ı dolandırıcılık” ve “FTX ve SBF istisna değil”

Investing.com – “Dr. Doom” olarak da bilinen ekonomist Nouriel Roubini, Çarşamba günü verdiği bir röportajda kripto paralardan hoşlanmadığını bir defa daha lisana getirdi.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda Yahoo Finance’e konuşan Roubini, “kelimenin tam manasıyla, kriptonun %90’ı bir aldatmaca. Bir hata faaliyeti … patlayacak gerçek bir balon ile tam bir saadet zinciri” sözlerini kullandı.

FTX’in iflası ve Sam Bankman-Fried’ın çöküşü hakkında da konuşan ekonomist, “FTX ve SBF bir istisna değil, bir kural,” dedi. “Bu insanların birçok sahiden mahpusta olmalı. Hepsi sahiden dolandırıcı.”

Roubini ayrıyeten, kaynaklarını belirtmeden, “20.000 ICO’dan (ilk coin arzı) %80’i resmi olarak dolandırıcılıktı ve %17’si sıfıra düştü” sözlerini kullandı ve münasebetiyle %97’sinin yatırımcıları için ağır mali kayıplara yol açtığını hesapladı.

Bu nedenle Roubini, Bitcoin örneğinde şu anda elinde bulunduran insanların %99’unun mevcut fiyatın üzerinde satın aldığına dikkat çekerek, “[Kriptodan] uzak durmalısınız, katiyetle uzak durmalısınız” tavsiyesinde bulundu.

Blok zinciri teknolojisinin kendisi sorulduğunda ise Roubini kuşkucu bir hal sergileyerek “tüm vakitlerin en abartılmış teknolojisi” olduğunu düşündüğünü söyledi ve teknolojiyi “yüceltilmiş bir data tabanı” olarak nitelendirerek “yalnızca teknoloji temelinde itimat yaratamayacağınızı” belirtti.

 

Başa dön tuşu