SEC, 45 milyon dolarlık ilk büyük kripto para cezasını verdi

Kripto para ekosistemi, düzenleyici kurumların radarında olmaya devam ediyor. ABD regülatörü SEC ise son periyotta farklı projelere yönelik suçlamaları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni günde, kripto para platformu Nexo’ya yöneltilen suçlamalar ile ilgili kıymetli bir gelişme yaşandı.

Resmi evraklara nazaran Nexo, son suçlamaların akabinde düzenleyici kurum ve eyalet düzenleyicileri ile 45 milyon dolarlık ceza konusunda anlaştı. Buna nazaran platform, Earn programını kaydettirmediği için ABD’de 45 milyon dolar ödeyecek.

SEC, yaptığı resmi açıklamada, Nexo’nun 22,5 milyon dolar ceza ödeyeceğini ve bahse bahis Earn programını kapatacağını açıkladı. Kripto para platformu ayrıyeten eyalet düzenleyicileri tarafından yapılan misal suçlamaları da karşılamak için 22,5 milyon dolar ödeyecek. SEC yöneticilerinden Gurbir S. Grewal mutabakata dair su açıklamayı yaptı:

Kripto Para Kuruluşlarına Cezalar Artıyor

Nexo, Earn programını 2020 yılında başlattı. Program ile yatırımcıların kripto varlıklarını platforma taşıması amaçlandı. Bunun karşılığında ise yatırımcılara varlıkları karşılığında faiz ödeme teklifinde bulunuldu. Fakat SEC tarafından yapılan suçlamaya nazaran platform, bu programını kurumlara kaydettirmedi.

Son resmi açıklama ile kripto para platformu, SEC’in suçlamalarını kabul yahut reddetmeden ceza ödemeyi kabul etti. Nexo’nun kurucu ortağı Kosta Kantchev ise mevzuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

Nexo, Aralık ayında yaptığı açıklamada ise düzenleyiciler ile anlaşılamaması nedeniyle ABD pazarından ayrılacaklarını açıklamıştı.

SEC, son yıllarda kripto para şirketlerine yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Şimdiye kadar en dikkat çekeni Ripple davası olsa da LBRY, Poloniex üzere kıymetli projeler de suçlamaya maruz kaldı. Geçtiğimiz yıl Poloniex de 10 milyon dolar ceza ödeyerek davayı durdurmuştu.

Son haftalarda Nexo’ya misal suçlamalar ise Gemini ve Genesis’e yöneltilmişti. Düzenleyici kurum, Gemini’nin Earn programını yöneten iki kurumun, menkul değer maddelerini çiğnediği suçlamasında bulunmuştu.

Bilindiği üzere Genesis, Gemini’nin Earn programını yönetiyordu. Lakin iflas müracaatında bulunan dev kripto kredi kuruluşu, borsanın kullanıcılarının 900 milyon dolara yakın varlığını hâlâ ödeyemedi.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

Başa dön tuşu