TUİK, Kasım Ayı Resmi Enflasyon Rakamlarını Pazartesi Günü Açıklayacak.

TUİK’in pazartesi günü duyuracağı Kasım ayı resmi enflasyon rakamları, memur ve emeklilerin yılın ikinci yarısına dair 5 aylık zam oranını belirleyecek. 6. ayın enflasyon verileri ise 3 Ocak’ta açıklanacak ve aralık ayı enflasyonuyla birlikte memurların 2024 zam oranı ortaya çıkacak.

Merkez Bankası, Reeskont ve Avans Faiz Oranlarını Resmi Gazetede!

Merkez Bankası, Reeskont ve Avans Faiz Oranlarını Resmi Gazetede!

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak.

Ekim sonu itibarıyla bu rakam yüzde 22’yi aşmış durumda. Net rakam kasım ve aralık aylarına ilişkin enflasyon verisiyle belli olacak.

Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ NE KADAR ALACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için durum farklı. Bu kapsamdaki emekliler 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zamma hak kazanıyor. Yılın ikinci yarısında dört aylık veri açıklandığı için şimdiden yüzde 29,41’lik zam imkanı doğdu. Yılın kalan iki ayına ilişkin verilerin açıklanmasıyla zam oranı netleşecek.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYOR?

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,68 artacağını tahmin etti.

ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon verilerini 4 Aralık Pazartesi saat 10.00’da açıklayacak.

Başa dön tuşu