Yurtiçi yerleşiklerin değerli maden dahil YP mevduat ve fonları 5 Temmuz’da $185.3 mlyr oldu

İSTANBUL, 11 Temmuz (Reuters) – Yurtiçi yerleşiklerin değerli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 Temmuz haftasında 215.8 milyon dolar azalışla 185.3 milyar dolara geriledi.

TCMB bilgilerine nazaran 5 Temmuz ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 526.7 milyon dolar artışla 115.5 milyar dolar ile rekor düzeye gelirken; kurumların da 742.5 milyon dolar azalışla 69.8 milyar dolara geriledi.

Yurtiçi yerleşiklerin mevduat ve fonları 21 Haziran haftasında 186.6 milyar dolar ile tarihi rekor düzeye yükselmişti.

Yurtiçi yerleşik bireylerin yabancı para mevduatları mahallî seçimlerin çabucak öncesindeki haftaya kadar altı aylık süreçte aralıksız her hafta artış gösterdi. 31 Mart mahallî seçimlerinden evvel en son 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı tercih eden kişiseller, lokal seçimlere kadar takip eden 26 haftada döviz birikimlerini kesintisiz artırdılar.

Lokallerin döviz biriktirme yahut bozdurma eğilimleri TL açısından da istikamet belirleyici oluyor. Bu çerçevede TCMB ve iktisat idaresi de dolarizasyonu caydırıcı adımlara yöneldi.

TCMB datalarına nazaran 5 Ekim 2018 haftasında 89.8 milyar dolar olan bireysellerin değerli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları aralıksız artışın yaşandığı 6 aylık periyotta 20 milyar dolara yakın yükseliş göstermişti.

Bu artışın ana nedenleri olarak geçen yılın Ağustos ayında yaşanan kur şokunda kişisel yatırımcıların kâr hedefli bozdurduğu 8 milyar doları yerine koyma eğilimi ile beklentiler nedeniyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının tesirli olduğu belirtiliyor.

Analistlere nazaran ferdi yatırımcının kendini müdafaaya alma güdüsünün yanı sıra kurda daha fazla yükseliş olacağı beklentisi de döviz talebini artırıyor.

Başa dön tuşu