ABD’nin GSYİH rakamları öncesinde dolar sakin seyrediyor

Investing.com – Dolar Perşembe günü Avrupa ticaretinde pek değişmedi ve piyasa yeni durum almadan evvel ABD’nin GSYİH sayılarını bekliyor.

Dolar endeksi 101,39 düzeyinde yatay seyrederken euro %0,1’den az artışla 1,0964 dolara ve sterlin de misal oranda yükselişle 1,2407 dolara çıktı.

Yüksek enflasyon ve artan finansman maliyetlerinin, tüketici harcamalarını azaltması nedeniyle ABD iktisadının geçen yılın son çeyreğinde yavaşlamış olması bekleniyor. Bununla birlikte tedarik zincirindeki darboğazların hafiflemesi ve yıl sonuna hakikat güç fiyatlarındaki düşüşün, pek zayıflamayan iş gücü piyasasıyla birlikte bir nebze dayanak sunması bekleniyor.

Analistler, üçüncü çeyrekte yıllık bazda %3,2 olan büyüme oranının, %2,6’ya yavaşlamasını bekliyor.

Çarşamba günkü 25 baz puanlık artışın akabinde Kanada Merkez Bankasının, faiz artırımlarına “ara vereceğini” açıklaması, Fed’in de yakında birebir şeyi yapacağı spekülasyonlarını artırarak doları baskıladı.

Piyasalar Güney Afrika Merkez Bankasının Perşembe günü yapacağı ve faiz oranını 50 baz puan artırarak %7,5’e yükseltmesinin beklendiği toplantının akabinde misal bir orta devri fiyatlıyor.

ING’den Chris Turner, müşterilere gönderdiği bir notta “Rand bu yıl düşük performans gösterdi ve dolar/yuandaki büyük geri dönüşün, dolar/rand ikilisini 17’nin çok altına çekmesi beklenirdi.” dedi.

“Belki de güç arzında devam eden zorlukların ortasında Güney Afrika’daki zayıf iç talep görünümü nedeniyle bu gerçekleşmedi.”

Bununla birlikte Turner, daha zayıf dolar ortamının ve Çin iktisadının yine açılmasının, “rand için bir yükseliş kombinasyonu” oluşturması gerektiğini düşünerek her iki faktörün de Güney Afrika’nın emtia ihracatına yönelik talebi desteklemesi gerektiğini belirtti. Kasım sonundan bu yana yatay seyreden rand, dolar karşısında 17,099 düzeyinde yeniden yatay syir izledi.

Öte yandan önümüzdeki hafta ABD, Euro Bölgesi ve {{ecl-170||İngiltere’de yapılacak merkez bankası toplantıları öncesindeki “sessizlik dönemleri” nedeniyle merkez bankası yetkililerinden bir yorum duyamıyoruz. Piyasalar şu anda Avrupa Merkez Bankasının (ECB), önümüzdeki iki toplantıda 100 baz puan daha sıkılaştırma yapacağını fiyatlarken İngiltere Merkez Bankasının (BoE) görünümü, Para Siyaseti Heyetinin son toplantısında aldığı kararın üçe bölünmesi nedeniyle o kadar net değil.

Yazar: Geoffrey Smith

Başa dön tuşu