Dolarda Durgun Seyir, Euro’da Yükseliş İsteği Sürüyor

Veri takviminin sakin olduğu haftanın üçüncü işlem gününde, döviz kurlarında da çok fazla bir değişim yaşanmıyor. Dolar kuru uzun zamandır gösterdiği sakin seyre devam ederken, Euro dün sabah saatlerinde başlattığı yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

ABD tarafından gelen veriler dolar endeksini etkilese de kur tarafında herhangi bir yankısı olmadı. Euro için ise Avrupa’nın yoğun ekonomik verileri takip ediliyor.

Dolar Kuru 18,63 Liradan İşlem Görüyor

Dolar Kuru 18,63 Liradan İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Son dönemde ne yurt içindeki ne de yurt dışındaki gelişmelerden etkilenmeyen Dolar/TL, Aralık ayının ilk haftasında da sakinliğini koruyor. Saat 14.30 sularında 18,63 liradan işlem gören kur, gün içinde 18,60 – 18,65 arasında hareket etti.

Son aylardaki performansına kısaca değinecek olursak, Haziran ayında 16 liranın üzerinde seyrediyordu. Bu noktadan sonra sakin bir yükseliş gösterdi. Ekim ayında 18,74 ile rekor kıran dolar, yaklaşık bir buçuk aydır 18,60 üzerinde hareket ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dün katıldığı bir televizyon programında enflasyon hakkında konuştu. Enflasyonun hissedilir bir biçimde gerilemeye başladığını söyleyen Kavcıoğlu, faiz indirimiyle birlikte faiz ve kur oranlarında bir denge oluşmaya başladığını belirtti.

Dolar endeksi ise ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım hızını bir süre daha düşürmeyeceği beklentilerinin oluşmasıyla yeniden 105 puan üzerine çıktı.

Euro Kuru 19,55 Liradan İşlem Görüyor

Euro Kuru 19,55 Liradan İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Güne 19,50 civarından başlayan Euro/TL, saat 13.45 sularında 19,58’i aştı. Saat 15.00’e doğru ise 19,55 liradan işlem görmeye başladı.

Son bir haftalık işlem döneminde yüzde 1’e yakın artan kurda aylık artış oranı yüzde 6’ya yaklaşmış durumda.

Pazartesi günü 19,76’ya çıkarak, 2021 Aralık sonrasındaki en yüksek seviyeyi kaydetmişti.

Avrupa’dan gelen verilere bakıldığında ise Euro Bölgesi’nde ekonomi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2,3 ile bir önceki tahminlerden daha iyi geldi.

Başa dön tuşu