Döviz piyasaları

USD/TRY: Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam verisinde, ortalama saatlik kazançların beklentilerin altında gelerek Fed‘le ilgili tasaları azaltması ve Çin‘in hafta sonu karantinasız seyahate yine başlamasıyla, global büyümelere yönelik oluşan kısmi optimistlik, piyasaları destekliyor. Ayrıyeten ABD’de Aralık ayı ISM imalat dışı endeksinin, beklentilerin üzerinde gerileyerek daralma bölgesine geçmesi de faiz artışlarının ölçülü seyredebileceği niyetini destekledi. Geçen hafta 105,6 düzeyine kadar yükselen Dolar endeksi (DXY) de Cuma günü %1,1 oranında düşerek 103,9 düzeyinde kapattı. Bu sabah da düşüşünü sürdüren dolar endeksinin, 103,4 düzeylerine kadar gerilediğini izliyoruz.

Gelişmekte Olan Ülkelerin para ünitelerinde ise hatırı sayılır bir yükseliş var. Birçok gelişmeye net bir reaksiyon vermeyen ve hudutlu yükseliş eğilimi gösteren Dolar/TL’de ise misal fiyatlama sürüyor. Şu kademede kurda hudutlu hareketlerin devam etmesini beklerken 18,71 – 18,82 ortasında bant hareketi görülebilir. Tarım dışı istihdam datalarının akabinde bu hafta kıymetli datalardan biri olan ABD TÜFE açıklanacak. Ayrıyeten Fed, ECB ve BoE liderlerinin konuşmaları izlenecek. Bugün özelinde Fed üyelerinin konuşmaları ve Almanya sanayi üretimi verisi öne çıkıyor. Yurt içinde; yarın Kasım ayı iş gücü istatistikleri ve sanayi üretimi, perakende satış ve ciro endeksleri; Çarşamba günü Kasım ayı cari süreçler dengesi ve Perşembe günü Kasım ayı dış ticaret endeksleri takip edilecek. Ayrıyeten Cuma günü TCMB tarafından Ocak ayı Piyasa İştirakçileri Anketi yayımlanacak.

EUR/USD: Geçen hafta ABD’de açıklanan Aralık ayı tarım dışı istihdam verisi, ücret artışlarının sürat kestiğine ve işsizlik oranının gerilediğine işaret ederek global piyasaları destekleyen bir öge oldu. Data sonrası piyasalar, Fed’in faiz artışlarının daha ölçülü seyredeceğini fiyatlamaya başladı. Bu ortada sıcak havaların devam etmesiyle, Avrupa’da güç fiyatlarının düşmesi ve son devirde açıklanan dataların beklendiği kadar berbat gelmemesi de piyasaları destekleyen bir başka etmen.

Bu ortamda euro/dolar paritesinin yükseldiğini izlerken Çin’in de açılma kıssası düşünüldüğünde paritede üst taraflı hareket devam edebilir ki mümkün yükselişlerde 1,0760 amaç olarak izlenebilir. Aşağıda ise 1,0565 takviye.

XAU/USD: Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam verisinde saatlik fiyatların beklentilerin altında kalması, Fed’e yönelik telaşları hafif de olsa azalttı. Bir müddettir piyasadan daha şahin sinyaller veren Fed’e rağmen dirençli duran Ons Altın da kelam konusu bilgi sonrasında güçlü bir alım dalgasıyla karşılaştı ve günü %1,8 oranında primle 1.866 düzeyinden tamamladı. Kıymetli madenin haftaya da alıcılı bir imajla başladığını izliyoruz. Öte yandan kelam konusu bilgi dışında Çin’in açılma öyküsü ile Avrupa’da havaların düzgün gitmesi sonrasında güç fiyatlarındaki gerileme risk iştahı üzerinden doları baskılamakta.

Bu kapsamda Ons Altın’ın yükselişini sürdürebileceğini ve 1.900 düzeyini hedefleyebileceğini düşünüyoruz. Aşağıda ise 1.850 ana dayanak pozisyonunda.

Kaynak Ziraat Yatırım

Bu makale birinci olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Başa dön tuşu